Jaki tynk? Cementowy czy gipsowy? Który typ zaprawy będzie najlepszy?
Tynkowanie ścian jest niezwykle ważnym procesem, który pozwala zabezpieczyć konstrukcje przed działaniem wilgoci. Jednak powłokę należy dostosować w zależności od warunków i materiałów konstrukcyjnych, z których budynek został przygotowany. Najczęściej wybierane są mieszanki gipsowe i cementowo-wapienne, które mogą być nakładane przez agregat tynkarski. Która z nich jest lepsza?
Do wymagających ścian — tynki cementowo-wapienne
Zaprawa robiona jest na bazie cementu, wapna, piasku oraz wody. Zwykle układa się ją w trzech warstwach: podkładowej, podstawowej i gładzi wykończeniowej. Tynki dawniej stosowane były na budowie, gdzie były bezpośrednio mieszane w betoniarkach. Taki sposób mógł jednak wywołać różnice w składzie poszczególnych fragmentów powłoki.
Dziś mieszanki te kupowane są w hurtowniach jako produkt gotowy. Obecnie stosuje się dodatki uszlachetniające, które wzmacniają właściwości powłoki i ujednolicają zaprawę. Takie tynki mogą być stosowane zarówno przy budynkach z pustaka, cegły, jak i innego materiału. Odznaczają się wysoką trwałością, jednak czas ich przygotowania może być znacznie dłuższy. Nawet przy zastosowaniu agregatu tynkarskiego, trzeba liczyć się z koniecznością wykonania 3 warstw powłoki.
Tynki gipsowe — do prac wykończeniowych
To mieszanki przygotowane na bazie naturalnego gipsu, które rozcieńczane są przy pomocy wody. Zazwyczaj zaprawa służy do pokrycia ścian i sufitów wewnątrz mieszkania. Tynk nakładany jest ręcznie lub maszynowo z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego. W jego przypadku wystarczy nałożyć pojedynczą warstwę, na zaimpregnowaną środkiem gruntującym powierzchnię.
Przygotowanie tynków gipsowych jest dużo łatwiejsze i z pewnością trwa krócej niż aplikacja tynków cementowo-wapiennych. Gips również szybciej twardnieje i doskonale pokrywa ścianę dając efekt gładkiej powierzchni. To częściej wybierany typ zaprawy przez mniej wprawionych fachowców, bowiem jego przygotowanie jest znacznie prostsze.
Który tynk zatem wybrać?
Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak typ ścian, miejsce przygotowania powłoki, czas prac remontowych oraz doświadczenie robotników. Jeśli chcemy wykonać grubą powłokę zabezpieczającą ściany z zewnątrz, najlepiej będzie zastosować tynk cementowo-wapienny.
Do wykończenia wewnętrznych części budynku znacznie lepiej sprawdzi się tynk gipsowy, który również możemy nakładać przez agregat tynkarski. Kraków jest miastem, w którym klienci wypożyczą taki sprzęt i znacznie ułatwią sobie pracę. Jednowarstwowa powłoka doskonale chronić będzie ściany, a przy tym pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
Może spodobać Ci się również:
Wybór drzwi zewnętrznych w obecnych czasach nie jest łatwy. Muszą one spełnić szereg wymagań budowlanych, być energooszczędne, a także ładne. Inwestorzy wahają się często między wyborem drzwi drewnianych, stalowych, czy…
Czytaj więcej