Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?

photo 1502877338535 766e1452684acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTY1MzkxNjc0Mwixlibrb 1.2.1q80w1080

Powłoka lakiernicza nie utrzyma się długo w idealnym stanie bez właściwego zabezpieczenia. Aby zachować nieskazitelny połysk, można zastosować jedną z kilku metod ochronnych, które znacznie przedłużą żywotność lakieru. Bez zabezpieczenia karoseria szybko pokryje się mikro zarysowaniami, które rozproszą światło w niewłaściwy sposób. Jak uchronić lakier przed uszkodzeniem?

Wosk – najprostsza forma zabezpieczenia

To najtańszy sposób ochrony karoserii, który może skutecznie uchronić lakier przed działaniem wilgoci. Woskowanie bardzo często przeprowadzamy zaraz po umyciu samochodu, dzięki temu powłoka jeszcze ściślej przylega do powierzchni lakieru. Do przygotowania powłoki ochronnej możemy użyć produktów naturalnych, przygotowanych z roślinnego wosku Karnauba lub sealantów – preparatów stworzonych na bazie polimerów.

Te drugie uchodzą za dużo trwalsze, są również łatwiej dostępne. Aby prawidłowo przygotować warstwę ochronną, w pierwszej kolejności należy dokładnie umyć samochód. Następnie w zależności od konsystencji preparatu nanosimy wosk na suchą lub mokrą powierzchnię. Po wyschnięciu warstwy można przystąpić do polerowania, by nadać powłoce odpowiedniego blasku. 

Można zastosować również powłoki ochronne

Kolejnym sposobem zabezpieczenia karoserii są specjalne powłoki wykonane z polimeru, kwarcu lub substancji ceramicznej. Te pierwsze zawierają organiczne i nieorganiczne komponenty, które doskonale chronią lakier i częściowo zabezpieczają go przed mikro zarysowaniami. Takie produkty pomogą przywrócić głębię koloru i intensywność połysku. Powłoki polimerowe dostępne są w formie wygodnych preparatów, które nakłada się podobnie jak wosk.

Nieco bardziej wytrzymałą strukturą odznacza się powłoka kwarcowa. Ten typ zabezpieczenia zapewnia perfekcyjny wygląd i skutecznie chroni przed zarysowaniami karoserii. Ciekawym, choć droższym rozwiązaniem będzie przygotowanie powłoki ceramicznej, która tworzy na samochodzie cienką, szklistą warstwę. Jest ona odporna na działanie promieni UV oraz agresywne środki chemiczne. Taki preparat ma też silne właściwości hydrofobowe, dzięki czemu zabezpiecza karoserię przed działaniem wilgoci.

A może zastosować folię ochronną PPF?

Kolejnym sposobem ochrony lakieru jest poliuretanowa folia grubości 150-220 mikronów. To specjalna nakładka, która lepiej rozprowadza energię potencjalnego uszkodzenia. Odpowiednio zamontowana folia jest niewidoczna dla oka, jednocześnie zapewnia pełną ochronę karoserii, nawet przy temperaturach przekraczających 110 stopni.

Żywotność folii ochronnej szacuje się na okres około 10 lat. To więc jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia karoserii. Folia PPF ma również zdolność autoregeneracji. Pod wpływem działania ciepłej wody, wszystkie rysy znikają z jej powierzchni. Dodatkową zaletą będzie możliwość ściągnięcia folii w dowolnym momencie bez uszkodzenia powierzchni lakieru.

Może spodobać Ci się również:

photo 1568658176307 bfbd2873abdacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3NXx8d29yayUyMGFnZW5jeXxlbnwxfDB8fHwxNjgyNzY4NTgyixlibrb 4.0.3q80w1080

Osoby z Ukrainy – gdzie mogą szukać pracy? Jakie instytucje pomagają w znalezienie pracy?

1 czerwca 2023

Agencja zatrudnienia to miejsce, które jest chętnie odwiedzane nie tylko przez Polaków szukających pracy, ale też osoby pochodzące z innych krajów. Warto zaznaczyć, że w gronie osób poszukujących pracy są…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady