Jaki antybiotyk na ząb z ropą? Czy antybiotyk w takiej sytuacji zawsze jest konieczny?

photo 1602932213623 cc17e9541bb4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1NXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Stomatolog to osoba, która zajmuje się nie tylko leczeniem zębów i poprawą ich wyglądu, ale też może przepisać antybiotyk. Jednym z problemów, z jakim pacjenci zgłaszają się do gabinetu dentystycznego są zęby, w których zbiera się ropa. Jakie antybiotyk może przepisać w takiej sytuacji stomatolog i czy antybiotykoterapia jest zawsze w takim przypadku konieczna?

Jaki antybiotyk na ropnie?

Antybiotykoterapia zajmuje ważne miejsce w stomatologii. W zębach, gdzie nagromadziła się ropa najczęściej stosowanym antybiotykiem jest ten zawierający: penicylinę, amoksycylinę, klindamycynę lub azytromacynę. To, jaki ostatecznie antybiotyk zostanie przepisany uzależnione jest od konkretnego przypadku.

Często przeprowadzenie antybiotykoterapii w momencie, gdy okaże się, że mamy ropień jest niezbędne, zwłaszcza gdy pojawi się gorączka lub inne grypopodobne objawy. Leki w tej grupy wykorzystuje się nie tylko do leczenia ropni, ale też zakażeń bakteryjnych, czy zapaleń.

Czy można wyleczyć ropień bez antybiotyku?

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych produktów, które mają na celu pomoc w pozbyciu się ropy. Niestety czasem są one bezskuteczne głównie, gdy stan zęba jest bardzo poważny.

Oczywiście stosując takie preparaty, można zmniejszyć ból lub obrzęk, co niweluje nieprzyjemne dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest niezwłoczna wizyta gabinecie dentystycznym, gdzie dentysta Wrocław oceni stan zęba i podejmie odpowiednie kroki.

Pacjent, u którego pojawił się obrzęk nie może być poddany leczeniu stomatologicznemu, dlatego dentysta często przepisuje odpowiednie leki, dzięki którym opuchlizna i ropa znikną. Krok ten ma na celu poprawę stanu pacjenta i umożliwienie przeprowadzenia zabiegu. Ważne jest, aby nie podejmować prób leczenia samodzielnie, a skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze właściwe leczenie. 

Co przyczynia się do gromadzenia ropy w zębie?

Często przyczyną gromadzenia się ropy w zębie jest nieleczona próchnica oraz zapalenie przyzębia. Bakterie, które przedostają się w głąb zęba, namnażają się i zaczynają wydzielać toksyny. Niekiedy może się zdarzyć, że ropnie powstają wskutek złego leczenia endodontycznego, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko.

Może się również zdarzyć, że za powstanie ropnia odpowiedzialny będzie uraz mechaniczny, z czym też należy się jak najszybciej zgłosić do stomatologa. Uniknięcie wystąpienia ropnia zębowego jest możliwe poprzez prawidłowe dbanie o stan higieny jamy ustnej, a więc warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.

Może spodobać Ci się również:

photo 1460353581641 37baddab0fa2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1OHx8bGFjb3N0ZSUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDE5ODU4NjN8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie buty do biegania zimą wybrać?

1 listopada 2023

Zimowe treningi w terenie może nam utrudnić pogoda. Śnieg i oblodzone jezdnie stanowią poważną przeszkodę przed bieganiem, szczególnie u osób, które nie zaopatrzyły się w odpowiednie obuwie. Na szczęście wielu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady