Jaki grunt na tynk gipsowy dobrać?

photo 1519756301029 33fef7098ba4ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Wytrzymałość powłoki tynkarskiej w głównej mierze zależy od właściwego przygotowania podłoża. Powinno być ono czyste, wytrzymałe, równe i idealnie gładkie, by nakładana zaprawa efektywniej przylegała do powierzchni ściany. Przed rozpoczęciem procesu tynkowania, musimy jeszcze zagruntować ścianę. Jaki preparat wykorzystać przy tynkowaniu gipsową zaprawą?

Dlaczego warto gruntować ściany?

Ten krok wykonuje się nie bez powodu – ma on duże znaczenie w kontekście wytrzymałości całej powłoki. Grunt wzmacnia podłoże i zapewnia większą hydrofobowość, dzięki czemu woda nie będzie gromadzić się pod zaprawą. Z wykorzystaniem agregatu do tynków gipsowych będziemy zatem mogli efektywniej pokryć ściany nową powłoką, która będzie mieć jednolitą strukturę.

Grunt pomaga również w opracowaniu lekko zniszczonych ścian, których zewnętrzna struktura wydaje się być mniej spójna. W takim wypadku preparat dodatkowo wiąże powierzchnię, przez co nakładany tynk nie będzie ulegał odspojeniu. Grunty stosuje się zarówno przy tynkowaniu, jak i malowaniu ścian.

Jaki grunt najlepszy pod zaprawę gipsową?

W przypadku tego typu zaprawy ścianę często zabezpiecza się gruntem akrylowym. To uniwersalny rodzaj preparatu, który świetnie sprawdza się na powierzchniach mineralnych, takich jak beton czy tynk cementowo-wapienny. Grunt akrylowy wzmacnia strukturę ściany, zwiększa przyczepność tynku do podłoża oraz jego wytrzymałość.

W przypadku powierzchni o niskiej chłonności lepiej jest wykorzystać grunt głęboko penetrujący. Jest on wskazany podczas prac na powierzchniach pokrytych tynkiem gipsowym oraz płytami gipsowo-kartonowymi. To preparat, który wnika głęboko w strukturę podłoża, zwiększając jego przyczepność. Zastosowanie tego rodzaju gruntu zapewni równomierne wysychanie zaprawy tynkowej.

Jak nakładać grunt?

Przede wszystkim przed aplikacją preparatu powinniśmy dokładnie oczyścić i odkurzyć powierzchnię ściany. Wszelkie nierówności dobrze jest zaszpachlować i wyrównać powierzchnię. Te zabiegi wzmocnią później nałożoną warstwę tynku.

Grunt należy nałożyć około 12 godzin przed rozpoczęciem prac z agregatem tynkarskim. Dzięki temu środek zdąży ulec całkowitemu wchłonięciu i ściana będzie odpowiednio przygotowana. Następnie możemy przechodzić do natrysku tynku maszynowego i wygładzania nowej powłoki.

Może spodobać Ci się również:

Praca na czarno w Niemczech – jakie kary? Na kogo nakładane są kary w przypadku pracy na czarno?

1 czerwca 2022

Praca za granicą oferuje dużo większe korzyści, przez co wiele osób wyjeżdża do innego państwa w celach zarobkowych. Jednak, wyjeżdżając do pracy za granicę, warto zwrócić uwagę na to, czy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady