Ile ważne są zniżki OC po przerwaniu ciągłości ubezpieczenia?
Posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC jest warunkiem poruszania się pojazdem na drodze. Zachowanie ciągłości w płaceniu składek, oraz bezwypadkowa jazda może przy tym znacznie obniżyć koszty takiej polisy. Wypadki jednak mogą się nam przytrafić, co wpływa na podwyższenie stawki ubezpieczenia. Czy jednak dłuższa przerwa od płaceniu składek również ma podobny skutek? Sprawdzimy w tym artykule…
Dlaczego w ogóle pojawiają się przerwy?
Choć ubezpieczenie jest podstawowym obowiązkiem posiadacza pojazdu, czasem może dojść do sytuacji, w której obowiązek nie zostanie dokonany. Dzieje się tak w kilku przypadkach:
- gdy korzystamy z polisy po zbywcy pojazdu. W trakcie kupna nowego samochodu, ubezpieczenie, które miał dawny właściciel zwykle przechodzi na nowego posiadacza samochodu. W takim wypadku nie musi on płacić nowej stawki, może wykorzystać już posiadaną polisę.
- gdy nie opłacimy całości składki. Jeśli zdecydujemy się na spłatę polisy w formie ratalnej i nie zapłacimy choćby jednej raty, ubezpieczyciel nie przedłuży umowy. W takim przypadku należy uregulować zaległości i kupić nowe ubezpieczenie OC. Kraków jest miejscem, w którym łatwo znajdziesz odpowiednią firmę.
Czy za brak polisy są jakieś kary?
W ubiegłym roku brak posiadania aktualnego ubezpieczenia mógł skutkować karą grzywny wynoszącej 7800 zł. Taką kwotę musiałby zapłacić właściciel samochodu ciężarowego.
Opłaty karne uzależnione są od minimalnego wynagrodzenia w danym roku, rodzaju pojazdu oraz czasu, w którym nie posiadaliśmy ubezpieczenia OC. Najniższe kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia przewidziane są dla właścicieli pozostałych pojazdów, takich jak przyczepy czy motocykle – w tym przypadku trzeba będzie zapłacić 1/3 płacy minimalnej.
Co ze zniżkami po przerwie w ubezpieczeniu?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe obliczając wysokość składki ma swoje własne zasady. Zwykle przy regularnym wieloletnim korzystaniu z usług pojedynczej firmy, wysokość opłaty systematycznie spada, co znacznie obniża koszty eksploatacji pojazdu.
Przerwanie opłat czy rezygnacja z polisy może skutkować utratą lub zmniejszeniem przysługujących zniżek z tytułu bezkonfliktowej jazdy. W tym wypadku jednak sporo zależy od długości przerwy ubezpieczenia OC. Większość usługodawców koncentruje się na ostatnich trzech latach w historii OC, niektórzy jednak patrzą na znacznie dłuższy okres pięciu czy nawet ośmiu lat wstecz. Oznacza to, że jeśli przez ostatni rok kierowca nie będzie ubezpieczał żadnego pojazdu, towarzystwo podczas obliczania składki weźmie pod uwagę pozostałe lata.
Może spodobać Ci się również:
Czy są zabezpieczenia antykradzieżowe, które mogą zniechęcać złodziei do kradzieży? Oczywiście wyróżnia się rodzaje zabezpieczeń samochodów, które są w stanie uchronić przed kradzieżą i jednocześnie zniechęcić przestępców przed dokonaniem tego…
Czytaj więcej