Co to jest INK JET – profesjonalne dekorowanie butelek

unnamed file

Chcąc przygotować unikalne szklane opakowanie swojego produktu, można wykorzystać zróżnicowane metody barwienia. Technologia Ink jet, o której właśnie mowa, pozwala z dużo większą precyzją przygotować skomplikowane drobne motywy i dzięki temu nadać butelkom jeszcze bardziej atrakcyjnego wyglądu. Choć efekt wskazuje na duży stopień zaawansowania metody, w praktyce zasada zdobienia jest dość prosta…

Technologia Ink Jet – nowoczesny system druku

To  technika pokrywania zarówno powierzchni szklanych, elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, jak i metali barwnymi motywami. Ink Jet jest formą nowoczesnego drukowania, które jest jednak znacznie czystszą i dokładniejszą metodą przy procesie produkcji naczyń.

Dzięki zastosowaniu metody można przygotować zaawansowane schematy i rysunki, które zostają automatycznie naniesione na powierzchnię naczynia. Aby wzmocnić wytrzymałość barwników, po wykonaniu odpowiednich dekoracji, szkło może zostać powtórnie wypalone. Technologia Ink jet, którą wykorzystuje huta szkła pozwala na przygotowanie kompozycji w nieskończonej ilości kolorów i odcieni.

Jakie możliwości daje Ink Jet?

Dzięki zastosowaniu tej metody zdobienia można przygotować unikalny wygląd dekoracji szkła, wykorzystując nowoczesne oprogramowanie. Na etapie projektowania można dokonać wszelkich ustawień wielkości i położenia nanoszonych elementów, które później zostaną odtworzone na powierzchni szkła.

Technologia jest bardzo precyzyjna, dzięki temu można będzie znacznie szybciej przygotować zaawansowane motywy dekoracji i zastosować je do masowej produkcji wyrobów. Fabryka szkła może wykorzystać technologię Ink Jet również podczas przygotowania wysokiej jakości nadruku również na mniej regularnych naczyniach.

Dodatkową zaletą tego typu technologii jest duża wytrzymałość nadruków. Dekoracje butelek nie ulegają wyblaknięciu, ten typ zdobienia znajduje więc szczególne zastosowanie w przypadku wykonania opakowań do produktów luksusowych.

Dekorowanie techniką Ink Jet w praktyce

Urządzenia do przygotowania druku Ink Jet nie wymagają butelek z tuszem ani rozpuszczalnika, co ułatwia ich obsługę. Proces drukowania polega na wyrzucaniu kropli tuszu przechowywanego w kartridżu, który reguluje ciśnienie substancji.

W kolejnym kroku tusz doprowadzany jest do komory termicznej i podgrzewany do temperatury około 340 stopni. Z kropli barwnika tworzy się pęcherzyk, który jest następnie wyrzucany na zewnątrz i pokrywa określony w projekcie dekoracji mikro obszar. Proces jest wielokrotnie powtarzany, a tusz nanoszony w konkretnych punktach. Dzięki temu producent szkła może utworzyć kompozycję ze wszystkimi nawet najmniejszymi detalami. 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jak działają obrabiarki CNC? Czy takie urządzenia są lepsze od obrabiarek konwencjonalnych?

1 października 2021

Obrabiarki CNC, to urządzenia, których używanie niesie za sobą wiele zalet. Możliwość wykonania pracy, która bez posiadania odpowiedniej maszyny byłaby niemożliwa, jest czymś, co wpływa na rozwój nie tylko samego…

Czytaj więcej