Czym grozi praca bez umowy w Niemczech? Co możesz zrobić, gdy pracodawca Cię oszuka?

photo 1505663912202 ac22d4cb3707cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Praca w Niemczech bez umowy to rozwiązanie, na które nie powinniśmy się godzić. W takiej sytuacji nie jesteśmy chronieni przez przepisy prawne. Co więcej, pracownik pracujący na czarno również może ponieść, w związku z tym konsekwencje prawne. Jakie są konsekwencje pracy na czarno i co może zrobić pracownik, który został oszukany przez pracodawcę?

Praca na czarno w Niemczech – czym grozi?

Wyjazd za zagranicę to sposób na zarobienie zdecydowanie większych pieniędzy niż w Polsce. Z tego względu wiele osób decyduje się na taki krok. Pracując za granicą – tak samo jak w Polsce – należy robić to zgodnie z prawem, a więc zadbać o legalne zatrudnienie. Niestety, niektórzy pracownicy w Niemczech pracują na czarno. Czym grozi taka praca? Pracując na czarno: 

Na pracownika może zostać nałożona kara nawet do 5000 euro

  • Pracownik może zostać wydalony z Niemiec, a dodatkowo istnieje ryzyko zakazu pracy w tym kraju.

  • Pracownik nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, co w przypadku choroby, pobytu w szpitalu, czy wypadku jest dużym problemem. Brak ubezpieczenia to konieczność opłacenia wszystkiego z własnej kieszeni.

  • Nie są opłacane również inne obowiązkowe składki, w tym te emerytalne (przepracowany czas na czarno nie zalicza się do emerytury).

  • Niedopuszczalne jest pobieranie zasiłków i jednoczesne pracowanie na czarno. Tutaj kara jest jeszcze dotkliwsza – kara pozbawienia wolności.

Zgodnie z prawem nie tylko pracownik ponosi konsekwencje, ale też pracodawca, na którego może zostać nałożona kara nawet do 500 000 euro lub kara pozbawienia wolności.

Jeśli pracownik zatrudni się u nowego pracodawcy i zorientuje, iż pracuje na czarno, powinien jak najszybciej to zgłosić. Praca na czarno nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wiesz już jakie konsekwencje za to grożą.

Praca bez umowy jak odzyskać pieniądze to aspekt, nad którym zastanawia się wiele osób, które pracowały na czarno. Jeśli nie masz umowy niestety nie masz dokumentu na podstawie, którego będziesz mógł dochodzić swoich roszczeń. Jeśli jednak pracodawca oszukał Cię i nie odprowadzał składek, a Ty o tym nie wiedziałeś, musisz szybko podjąć odpowiednie kroki.

Czy pracując legalnie, możesz odzyskać wynagrodzenie za pracę?

Pracujesz legalnie i masz umowę? Pracodawca jednak zwleka z wypłatą wynagrodzenia. Czy w takiej sytuacji możesz ubiegać się o wypłatę zaległego wynagrodzenia?

Jest to możliwe. Masz dokument, który potwierdza Twoje zatrudnienie, a więc masz podstawę do roszczeń. Jeżeli Twój pracodawca nie wypłaca Ci wynagrodzenia, powinieneś wystosować pismo, takie jak wezwanie do zapłaty po niemiecku.

Często na tym etapie pracodawcy wypłacają zaległe wynagrodzenie. Jeśli jednak to nie zadziała, powinieneś wejść na drogę sądową, gdzie zostanie wystawiony sądowy nakaz zapłaty wynagrodzenia. Warto się tutaj skontaktować się z prawnikiem, który pomoże przygotować takie pismo i udzieli wszelkich ważnych wskazówek.

Może spodobać Ci się również:

Jak walczyć z łysieniem androgenowym?

Jak walczyć z łysieniem androgenowym?

1 kwietnia 2021

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, czyli nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na działanie androgenów. Występuje zarówno u mężczyzn, jak też u kobiet, tyle, że rzadziej. Z całą pewnością, badania…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady