Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dyspozycja na wypadek śmierci w banku

Co oznacza dyspozycja na wypadek śmierci, czy warto ją wykonać ile to kosztuje jak zrealizować?

Dyspozycja na wypadek śmierci w banku oznacza, że po naszej śmierci osoba, która uposażyliśmy otrzyma nasze środki z banku.

Dyspozycja taka jest w większości bankach bezpłatna, jeśli Twój bank pobiera za nią opłatę to oznacza, że nie szanuje klientów.

Dyspozycje na wypadek śmierci możesz złożyć tylko i wyłącznie do konta gdzie jesteś jedynym właścicielem. Gdy konto jest wspólne, już takiego pisma nie złożysz.

W przypadku Twojej śmieci osoba, która podałeś w dyspozycji, ma prawo wnioskować o środki na Twoim koncie maksymalnie do kwoty 20 krotności przeciętnego wynagrodzenia na rok 2020 wygląda to następująco

20 x 5.282,72 = 105.654,40 zł

Jeśli dokonałeś dyspozycji to do tej kwoty środki nie wchodzą w masę spadkową. Załóżmy że na koncie jest 205 tyś, to osoba na która jest dyspozycja otrzymuje 105 tyś natomiast kolejne 100 tyś wchodzi masę spadkowa i jest dzielona już według prawa spadkowego przez notariusza lub sędziego.

Dla kogo może być dyspozycja na wypadek śmierci?

Osobę która podajemy jako uposażona musi być naszą krewna nie może to być nasza partnerka czy partner. W takim wypadku nieco lepszym rozwiązaniem okaże się konto wspólne, a najlepszym aby uchronić się przed "chytrością" rodziny parnera/ki jest sporządzenie testamentu.

Czy uposażony musi być w banku aby go dodać jako osobę dziedziczącą nasze środki?

Taka osoba nie musi być z nami w banku, wystarczy że podamy w banku jego pesel, adres zamieszkania i stopień pokrewieństwa.

Natomiast warto wspomnieć uposażonemu, że taka dyspozycja została zawarta. Gdy w przypadku naszej śmierci, bedzie wiedział do którego banku się udać.

Czy mogę uposażyć więcej osób?

Jak najbardziej możesz uposażyć tyle osób ile chcesz. Możesz również sam zdecydować w jakim procencie przypadną środki dla danego uposażonego.

1-osoba 60%

2-osoba 40%

Jak wypłacić środki po śmierci właściciela konta?

Wystarczy podejść do banku i wypełnić druk wniosek o wypłatę środków z tytułu dyspozycji na wypadek śmierci. Jestem przekonany, że pracownicy banku pomogą z wnioskiem. Gdyby pracownik nie był skory do pomocy to zawsze można mu powiedzieć, że w ramach pomocy założysz konto w banku, każdy pracownik na to "pójdzie" w bankach mają duże plany sprzedażowe. A skoro pracownik i tak dużo czasu spędzi z nami to niech przynajmniej coś z tego ma, A konto i tak potem można zamknąć jeśli się nie przyda, a może się okazać że będzie lepsze niż mamy aktualnie,

Mam w kliku bankach oszczędności czy mogę w każdym banku zożyć dyspozycje?

Oczywiście możesz w każdym banku złożyć dyspozycje, natomiast musisz pamiętać, że kwota objęta dyspozycją sumuje się tak, aby nie przekroczyła 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia to jest na rok 2020 20 x 5.282,72 = 105.654,40 zł. Czyli jeśli w jednym banku masz 100 tyś i w drugim banku 100 tyś. To osoba uposażona otrzyma 100 tyś w banku pierwszego oraz 5 tyś z banku drugiego. Reszta wpada w masę spadkową.

Czy zapłacę podatek od kwoty która otrzymam?

Pieniądze które zostaną przelane na Twoje konto z tytułu dyspozycji na wypadek śmierci podlegają opodatkowaniu. Natomiast z uwagi na stopień pokrewieństwa możemy być zwolnieni z podatku, ale i tak musimy zgłosić się do urzędu skarbowego by wypełnić odpowiedni druk.