Ile kosztuje ubezpieczenie AC? Sprawdzamy kiedy warto je wykupić
Na zabezpieczeniu pojazdu nie warto oszczędzać, zwłaszcza gdy posiadamy model o wysokiej wartości. Dlatego część użytkowników decyduje się na zakup ubezpieczenia Autocasco, które może być bardziej przydatne od polisy OC. To dodatkowa forma zabezpieczenia na wypadek kradzieży oraz innych zdarzeń losowych, przy których obowiązkowe ubezpieczenie nie udzieli wsparcia. Ile kosztuje polisa AC?
Krótko o tym, czym jest autocasco…
Ubezpieczenie AC stanowi dobrowolną polisę, która gwarantuje odszkodowanie w przypadku uszkodzenia pojazdu z własnej winy oraz po kradzieży samochodu, szkód wywołanych siłami natury czy aktów wandalizmu, wywołanych przez osoby trzecie.
Autocasco nie jest obowiązkowe, dlatego nie każdy musi je wykupywać. To jednak dodatkowe zabezpieczenie, które może pomóc przy wielu groźnych sytuacjach drogowych. Przykładowo naprawę uszkodzeń powstałych w wyniku wjechania w element infrastruktury drogowej czy gradobicia nie da się pokryć z ubezpieczenia OC. Kraków jest jednak miastem, w którym można wykupić tanie Autocasco i zabezpieczyć się na takie sytuacje.
Kiedy AC się opłaci?
Decydując się na zakup ubezpieczenia, warto przeanalizować wszystkie czynniki. Najchętniej z dodatkowej polisy korzystają właściciele nowych oraz kilkuletnich pojazdów, których wartość rynkowa wciąż jest wysoka. W przypadku uszkodzeń takiego samochodu koszt wymiany elementów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, dlatego tutaj AC może ułatwić przeprowadzenie prac naprawczych.
To także doskonałe zabezpieczenie pojazdów u kierowców, którzy obawiają się kradzieży samochodu. Osoby, które stale parkują samochodach w niestrzeżonych miejscach mogą zainteresować się ubezpieczeniem AC. Polisa może pomóc także podczas usuwania szkód sprawcy wypadku drogowego – w ich przypadku ubezpieczenie OC nie jest zobligowane do wypłaty środków.
Od czego zależą ceny AC?
Nie ma jednolitej kwoty ubezpieczenia Autocasco. Jego cena zależy od szeregu czynników, wśród których można wymienić:
- wiek właściciela pojazdu,
- zakres ubezpieczenia: standardowa polisa czy pakiet rozszerzony,
- parametry posiadanego samochodu, wraz z głównym czynnikiem, czyli wiekiem pojazdu,
- miejsce zamieszkania właściciela samochodu.
AC nie jest regulowane ustawą, więc charakter umowy oraz jej zakres może być ustalony w sposób indywidualny. To generuje szerokie możliwości ustalania składek polisy. Najtańsze pakiety kosztują około 600-900 zł na rok, przy większym zakresie ochrony, za ubezpieczenie AC trzeba będzie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Może spodobać Ci się również:
Systemy obrazowania w diagnostyce medycznej zmieniają się dynamicznie. Postęp technologiczny sprawił, że analogowe aparaty coraz częściej wyparte zostają przez cyfrowe rozwiązania. Niektóre kliniki, posiadające jeszcze starsze urządzenia stają przed dylematem,…
Czytaj więcej