Ile kosztuje ubezpieczenie szyb w samochodach? Zalety stosowania takiego ubezpieczenia

Ile kosztuje ubezpieczenie szyb w samochodach? Zalety stosowania takiego ubezpieczenia

Nasz pojazd w dowolnym momencie może być narażony na uszkodzenia. Co prawda, od tych najpoważniejszych wypadków zwykle ochraniają nas ubezpieczenia OC, jednak nie wszystkie usterki powstałe podczas jazdy da się opłacić z tego źródła pomocy. W przypadku stłuczenia szkła przez ataki wandali, gradobicie lub mechaniczne uderzenia, koszty naprawy można uzyskać na podstawie ubezpieczenia szyb samochodowych. To dodatkowa forma pomocy, która w szczególnych wypadkach może stać się bardzo przydatna…

Czy mogę jechać z uszkodzoną szybą?

Jak czytamy w artykule 66 ustawy prawo o ruchu drogowym, jazda z uszkodzoną szybą jest prawnie zabroniona. Stwarza to niebezpieczeństwo dla osób, które korzystają z jezdni oraz kierowcy i pasażerów samochodu. Naruszona szyba, która podczas dynamicznej jazdy może ulec całkowitemu zniszczeniu.

Nie warto bagatelizować problemu, bowiem złamanie tej zasady może wiązać się z kosztami. Mandat w kwocie 250 złotych to minimalna kara. W przypadku gdy przez naszą lekkomyślność ucierpi inny użytkownik drogi, problemy mogą być znacznie poważniejsze. Ponadto, podczas kontroli pojazdu z naruszoną strukturą szyby, policjant może odebrać kierowcy dowód rejestracyjny pojazdu.

Ubezpieczenie na szyby – co przez to zyskasz?

Towarzystwa  oferują taką polisę zwykle jako dodatkowe wsparcie przy wykupywaniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kraków, przy niewielkiej wysokości składki zapewnia w ten sposób ochronę  samochodu przed dodatkowymi uszkodzeniami i problemami na drodze. Oczywiście, warunki ubezpieczenia ustalane są indywidualnie przez dane towarzystwo, warto więc przeglądać kilka ofert przed doborem najlepszej.

Suma pomocy wynosi zwykle od dwóch do sześciu tysięcy złotych. Kwota ta dodatkowo przeznaczona jest zwykle na cały okres trwania ochrony, czyli rok. Większość ubezpieczycieli stosuje również udziały własne na szybę czołową, które mogą wynieść 10 do 50% wartości danej szkody.

Czy warto wykupować taką polisę?

W zależności od modelu pojazdu, koszty wymiany szyby mogą być zróżnicowane. Zwykle montaż szyby czołowej to wydatek rzędu 100-150 złotych, boczne szkło wymienimy za kwotę około 70 zł, a tylną taflę za 150 złotych.

Oczywiście powyższe stawki dotyczą samej robocizny, trzeba jeszcze uwzględnić opłaty związane z zakupem szyby. Tutaj już trzeba mieć na uwadze większe koszty, na przykład szyba przednia w modelu BMW 5 kosztuje około 620 zł. Jak widać więc, ceny za naprawy mogą być wysokie, a ubezpieczenie może pomóc odciążyć dodatkowe wydatki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1542291026 7eec264c27ffcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxzaG9lc3xlbnwxfDB8fHwxNjQyMDY4NTMyixlibrb 1.2.1q80w1080 1.jpg 1

Jakie buty dla kobiet na wiosnę? Sprawdzamy popularne półbuty damskie

1 marca 2022

Zimowy sezon powoli odchodzi w zapomnienie, czas więc pomyśleć o stylowych i bardziej przewiewnych butach na okres wiosenny. Projektanci obuwia z pewnością mają dla pań rozbudowaną ofertę, warto jednak zastanowić…

Czytaj więcej