Jak archiwizować dokumenty kategorii B? Jakie dokumenty kategorii B wymagają archiwizacji?

photo 1544396821 4dd40b938ad3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8ZG9jdW1lbnRzfGVufDF8MHx8fDE2Mzg2MzQyNTYixlibrb 1.2.1q80w1080

Przechowywanie wszelkiej dokumentacji przez firmy to obowiązek, który ma każde przedsiębiorstwo. Oczywiście nie wszystkie dane wymagają długotrwałego przechowywania, jednak są takie dokumenty, które muszą zostać zarchiwizowane. Przedsiębiorstwa często spotykają się z dokumentacją kategorii B. Co oznacza kategoria poszczególnych dokumentów i jakie są zasady przechowywania?

Dokumenty kategorii B

Wyżej wymieniona kategoria B to określenie dokumentów niearchiwalnych. W tym przypadku nie mamy obowiązku trzymania dokumentacji, jeżeli nie jest ona już potrzebna. Warto jednak wiedzieć, że przy tej kategorii można się też spotkać z podaniem rzymskiej cyfry, która określa ilość lat, przez jakie musi być przechowywana dokumentacja.

Tutaj już musimy się stosować do tego, jak długo należy przechowywać dane. Forma ta jest bardzo popularna, a więc można się z nią spotkać w wielu firmach. Jeżeli jakieś dokumenty muszą być przechowywane nie należy tego lekceważyć.

Jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca na tradycyjne przechowywanie dokumentacji świetną opcją może okazać się cyfryzacja dokumentów. Z takich rozwiązań korzysta wiele firm, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwa informacji, ale także sprawia, że w firmie panuje porządek.

Kategoria BEn – co oznacza?

Zdarza się, że w przypadku niektórych dokumentów nie wiemy, jak długo należy je przechowywać. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż nawet najbardziej doświadczona osoba może napotkać pewne problemy, jeżeli chodzi o archiwizację dokumentów.

Taka dokumentacja określana jest właśnie kategorią BEn. Oznacza to, że dane dokumenty będą ponownie sprawdzone, czy są nadal potrzebne po upływie określonej liczny lat. Firmy chętnie korzystają z takiej kategorii, ponieważ czasem ciężko jest określić czas przechowywania niektórych dokumentów np. rachunek bankowy.

Jak liczyć czas przechowywania dokumentacji?

Niestety liczenie czasu, przez jaki musi być przechowywana dokumentacja jest dosyć trudną czynnością, Dzieje się tak, ponieważ okres ten nie liczy się od obecnego miesiąca, a od 1 stycznia. Ogromne znaczenie w tym przypadku ma rok powstania dokumentu, ponieważ wtedy będzie można określić to, ile należy przechowywać dokument.

Często w firmach przeprowadzane są kontrole przez inne ograny. W momencie, gdy okaże się, że przedsiębiorstwo nie dopełniło swoich obowiązków, w tym również nie przestrzega czasu, jaki dotyczy przechowywania dokumentów, mogą zostać nałożone kary finansowe lub wyciągnięte inne poważne konsekwencje.

Może spodobać Ci się również:

Wynajem busa - ile za kilometr? Czy to się opłaca?

Wynajem busa – ile za kilometr? Czy to się opłaca?

1 czerwca 2021

Wiele osób wybierających się w podróż, zastanawia się, jaki środek transportu będzie najlepszym rozwiązaniem. Podróż samolotem lub autokarem nie zawsze będzie najbardziej ekonomiczną opcją. W tym wypadku warto zastanowić się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady