Jak czyścić buty sportowe, by zawsze wyglądały pieknie?

photo 1461896836934 ffe607ba8211cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzNnx8cnVubmVycyUyMHRyZWtraW5nfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDkxNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Wielu z nas bardzo często sięga po klasyczne markowe adidasy. To produkty, które sprawdzą się przy każdej okazji: pasują podczas wyjścia do pracy, na zakupy czy bardziej oficjalne spotkanie. Jednak nawet najlepszej jakości produkty bez odpowiedniej konserwacji szybko ulegną zniszczeniu. Co należy zatem robić, by utrzymać je w czystości? Oczywiście regularnie czyścić!

Nie czekaj z usuwaniem zabrudzeń do samego końca

Im dłużej nieczystości pozostają na powierzchni cholewki, tym dłużej związki w nich zawarte mogą ingerować w delikatną strukturę obuwia. Dlatego najlepiej czyścić buty od razu, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek zabrudzenia na ich powierzchni. Dzięki temu znacznie dłużej zachowamy ich pierwotny wygląd i charakterystyczną barwę.

W jaki sposób czyścić obuwie sportowe ze sklepu? Najlepiej wykorzystać wilgotną ściereczkę, którą dokładnie przecieramy powierzchnię cholewki, usuwając zabrudzenia. Jeśli są one bardziej zaschnięte, możemy wyczyścić je pod strumieniem letniej wody wspomagając się zwykłym mydłem.

Czy  stosowanie detergentów jest bezpieczne?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli podczas czyszczenia chcemy wykorzystać środki chemiczne, które nie są dedykowane do czyszczenia butów, możemy narazić się na zniszczenie ulubionych produktów. Takie preparaty, choć być może początkowo nie dają żadnych skutków ubocznych, mogą osłabić materiał cholewki, przez co będzie on na przykład bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli już chcemy posłużyć się środkiem czyszczącym, najlepiej wybrać taki, który jest polecany przez producenta. Jeśli nie wiemy, jakiego preparatu użyć, najlepiej dopytać sprzedawcy w sklepie lub szukać informacji bezpośrednio na stronie butów Puma Ferrari. Nie warto też kupować podejrzanych tanich preparatów przez internet, które rzekomo mają pomóc w czyszczeniu obuwia. Takie produkty mogą narobić jeszcze więcej szkód.

Czy obuwie można prać w pralce?

Wszystko zależy od tworzywa, które zostało wykorzystane do przygotowania cholewki. Najlepiej sprawdzić, czy sam producent dopuszcza możliwość czyszczenia butów w pralce, spoglądając na metkę obuwia.

Jeśli mamy taką możliwość, możemy wyprać buty, wykorzystując program z niską temperaturą wody. Podczas czyszczenia najlepiej nie stosować żadnych detergentów i przed włożeniem butów umieścić je na przykład w starych rajstopach. Taki zabieg pomoże w uniknięciu uszkodzeń bębna, podczas prania butów.

Może spodobać Ci się również:

Ława czy stół – jaki jest najlepszy wybór do salonu?

1 kwietnia 2022

W salonie nie powinno zabraknąć wygodnego miejsca do siedzenia oraz do postawienia kawy, czy poczęstunku dla gości. Urządzenie salonu tak, by było w nim klimatycznie i wygodnie uzależnione jest od…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady