Jak długo ważne jest szkolenie na prawo jazdy?

unnamed file 2

Egzamin na prawo jazdy może przynieść wiele stresu. Uzyskanie licencji na prowadzenie samochód osobowy wymaga również odbycia specjalnego kursu na prawo jazdy. Kraków jest miastem, w którym łatwo można znaleźć ośrodki oferujące takie usługi. Jednak pojawia się pytanie, czy takie szkolenie jest bezterminowe? Czy po dłuższej przerwie przed przystąpieniem do egzaminu trzeba będzie go powtarzać?

Kurs ważny bezterminowo, ale po 1998 roku

W tym roku zmieniły się przepisy i ogólne formuły dotyczące egzaminowania kandydatów na prawo jazdy. Choć jest to data sprzed ponad dwóch dekad, wciąż warto przypominać, że osoby, które ukończyły szkolenie przed tym rokiem i chcą teraz zdawać egzamin na prawo jazdy muszą powtórzyć szkolenie.

Pozostali kandydaci zaliczony kurs prawa jazdy mają ważny bezterminowo. Oznacza to, że nawet po bardzo długim okresie oczekiwania na egzamin lub  znacznej przerwie między podejściem a zaliczeniem kursu można bez obaw przystąpić do wojewódzkiego ośrodka ruchu. Ważne jest jednak, by wcześniej zaktualizować niezbędne dokumenty, takie jak profil kandydata na kierowcę.

Egzamin na prawo jazdy również ważny cały czas

Podobna zasada obowiązuje przy egzaminie na prawo jazdy. Raz zaliczony test państwowy gwarantuje dożywotnią licencję na prowadzenie pojazdu, pod warunkiem, ze nie wystąpią okoliczności, które spowodują odebranie dokumentu. 

Mowa tu oczywiście o sytuacjach drogowych, które zagrażają bezpieczeństwu. Prawo jazdy może zostać utracone po przekroczeniu maksymalnej ilości 24 punktów karnych. Z dokumentem muszą pożegnać się także osoby, które prowadziły pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a także kierowcy, wobec których stwierdzono niezdolność do prowadzenia pojazdem.

Kiedy najlepiej zapisać się na kurs?

To pytanie jest bardzo indywidualne i zależy od tego, w jakim czasie potrzebne jest nam prawo jazdy. Zwykle licencję na prowadzenia samochodu chcemy uzyskać jak najszybciej, gdyż jest to wygodny sposób na dojazdy do pracy czy szkoły. 

Jeśli zamierzamy w krótkim czasie ukończyć kurs prawa jazdy i od razu po nim udać się na egzamin, można szkolenie rozpocząć w dowolnym momencie. Ustawodawca dopuszcza możliwość odbycia szkolenia także przed ukończeniem 18 lat, z tym że do egzaminu i tak będzie mógł podejść kandydat pełnoletni. Na pewno nie warto realizować szkolenia wówczas, gdy wiemy, że nie będziemy w stanie przygotować się do egzaminu w tak krótkim czasie — wówczas nauka na szkoleniu może okazać się mniej przydatna!

Może spodobać Ci się również:

Jak rozpoznać wina francuskie? Czy warto wybierać tanie wina francuskie?

1 sierpnia 2021

Dobre wino francuskie to jeden z ważniejszych elementów, który wpływa na przyjemność podczas spożywania tego trunku. Ten rodzaj alkoholu dostępny jest nie tylko w sklepach alkoholowych, ale również w supermarketach.…

Czytaj więcej