Jak prowadzić księgowość firmy jednoosobowej? Czy księgowość może być prowadzona samodzielnie?

unnamed file 2

Samodzielność w prowadzeniu księgowości to duża korzyść, ponieważ nie trzeba ponosić dodatkowych wydatków związanych z zatrudnieniem pracowników. Oczywiście, aby móc zajmować się działem finansowym trzeba mieć odpowiednie wykształcenie, które jest w tej sytuacji niezbędne. Poza tym warto wiedzieć, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę, prowadząc księgowość.

Prawidłowe zarządzanie dokumentacją

Podczas prowadzenia księgowości trzeba przestrzegać określonych przepisów, co jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na odpowiednim zarządzaniu firmą. Wszystkie dokumenty księgowe muszą znaleźć się w konkretnym miejscu, a tym samym należy zadbać o prawidłowy schemat obiegu dokumentów księgowych.

Jeżeli będziemy podchodzić do swoich obowiązków z zaangażowaniem dział księgowości, będzie prowadzony tak, jak należy. Dokumenty, zwłaszcza te dotyczące finansów firmy muszą być także przechowywane przez pewien czas, a więc nie powinniśmy ich przedwcześnie niszczyć, aby ewentualna kontrola nie wykryła nieprawidłowości.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca?

Osoba prowadząca własną firmę, a dodatkowo zajmująca się księgowością ma nieco więcej obowiązków, niż przedsiębiorcy zatrudniający pracowników do prowadzenia tego działu. Oprócz prawidłowego obiegu dokumentacji księgowej i gromadzeniu tych dokumentów nie można zapomnieć także o odprowadzaniu składek ZUS, zaliczek, składaniu deklaracji VAT oraz wielu innych czynnościach.

Bardzo ważne są również terminy, o których koniecznie trzeba pamiętać bowiem księgowość, musi być prowadzona systematycznie, co pozwoli na przestrzeganie terminów. Po pewnym czasie przedsiębiorca z pewnością nabierze więcej doświadczenia, a więc kierowanie księgowością stanie się jeszcze prostsze.

Istotne jest to, że za prowadzenie księgowości powinny być odpowiedzialne wyłącznie osoby, które się na tym znają. W innym przypadku można popełnić wiele błędów, co grozi poważnymi konsekwencjami.

Czy prowadzenie księgowości ma wpływ na firmę?

Regularne monitorowanie tego, jak działa nasza firma, to ważna czynność każdego przedsiębiorcy. Jednak czy prowadzenie księgowości może w jakikolwiek sposób wpłynąć na firmę?

Osoby będące właścicielami przedsiębiorstw, którzy zdecydowali się na samodzielne prowadzenie księgowości, są bardziej świadomi tego, co dzieje się wewnątrz. Oczywiście właściciele firm zatrudniających księgową także mają wiedzę na temat prosperowania własnego biznesu, ale wtedy mogą przywiązywać mniejszą uwagę do otrzymywanych informacji.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Ile zarabia stomatolog?

1 maja 2021

Większość z nas bardzo niechętnie chodzi do dentysty, niemniej jednak regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to konieczność, jeżeli zależy nam na zachowaniu zdrowego i pięknego uśmiechu przez długi czas. Aby…

Czytaj więcej