Jak walczyć z rozdwajającymi się końcówkami?

Jak walczyć z rozdwajającymi się końcówkami?

Jeśli nie lubisz zbyt często odwiedzać fryzjera, Twoje włosy mogą to dotkliwie odczuć. Końcówki zaczynają się plątać, wyglądają na bardziej suche niż reszta włosów i zaczynają się kruszyć. Różne czynniki fizyczne i chemiczne powodują postępujące uszkodzenie naskórka, który naturalnie chroni włosy. Kiedy zostaje on uszkodzony na końcówce włosa, leżące pod nim włókna rozdzielają się. Tak właśnie powstają rozdwajające się końcówki.

Przyczyny rozdwajających się włosów

Powodem, dla którego końcówki rozdwajają się, jest to, że ten ich odcinek jest najstarszy. Włosy możesz uszkodzić fizycznie, ale także chemicznie. Jaka jest różnica? Uszkodzenia fizyczne powstają na skutek częstego czesania i używania prostownicy lub lokówki, a także ciasnych fryzur czy gumek do włosów. Uszkodzenia chemiczne są skutkiem farbowania, trwałej ondulacji, a nawet zabiegów keratynowych.

Czy można pozbyć się rozdwojonych końcówek bez ich podcinania?

Kosmetyki, takie jak odżywki czy maski na rozdwojone końcówki włosów uszczelniają zewnętrzną warstwę włosów, dzięki czemu wyglądają na wygładzone, bardziej miękkie i mniej postrzępione. Jednak prawda jest taka, że po uszkodzeniu struktury włosa, nie da się go w pełni odbudować. Dlatego jedynym skutecznym rozwiązaniem jest ich odcięcie.

Jak zapobiegać rozdwajaniu się włosów?

Jeśli już zdecydowałaś się na podcięcie włosów, po wizycie u fryzjera wprowadź do pielęgnacji swoich włosów pewne modyfikacje, które zapobiegną rozdwajaniu się końcówek Twoich włosów. Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać:

  • Nie czesz mokrych włosów – mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia, dlatego rozczesz je przed myciem lub po całkowitym ich wysuszeniu. Jeśli musisz rozczesać wilgotne, koniecznie użyj do tego grzebienia o szerokim rozstawie zębów. 
  • Dbaj o pasma włosów – podczas czesania lub stylizacji nie szarp i nie ciągnij. Zacznij od końcówek i powoli kieruj się ku górze. Unikaj przy tym metalowych akcesoriów, które mogą uszkodzić włosy.
  • Zmniejsz temperaturę – wysoka temperatura może spowodować poważne uszkodzenia, zwłaszcza jeśli nie stosujesz żadnej ochrony przed nią. Przed użyciem prostownicy lub lokówki dokładnie wysusz włosy i nałóż na nie kosmetyk przeznaczony do stylizacji, który chroni przed działaniem wysokiej temperatury. 
  • Jeśli możesz, unikaj farbowania – substancje chemiczne zawarte w farbie mogą spowodować uszkodzenia. Jeśli chcesz zafarbować odrosty, nakładaj farbę tylko na podstawę włosów, a nie na końcówki.
  • Odżywiaj, odżywiaj i jeszcze raz odżywiaj – odżywianie włosów to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec rozdwajaniu się końcówek. Odżywka nie tylko nawilży Twoje włosy, ale także sprawi, że łatwiej będzie je rozczesać, a tym samym uniknąć ich uszkodzeń.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Buty na trudne szlaki górskie. Jakie wybrać?

1 czerwca 2021

Przemierzanie szlaków górskich to jedna z najpopularniejszych form turystyki. Początkujący zaczynają od niewielkich stoków i łatwych podejść, gdzie wybór odpowiedniego wyposażenia nie jest zbyt trudny. Wystarczą dobre buty trekkingowe oraz…

Czytaj więcej