Jak wygląda próchnica u dzieci? Dlaczego nie wolno lekceważyć tego problemu?

photo 1626736903650 2289a3b32ed8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNnx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Próchnica to poważny problem, który dotyczy nie tylko zębów stałych, ale również mleczaków. Oznacza to, że ubytki w zębach mogą pojawić się już u małych dzieci. Sam początek tego problemu jest najczęściej niezauważalny dla rodziców. Dopiero później, gdy w zębach zaczynają pojawiać się ciemne plamki, można rozpoznać próchnicę.

Próchnica – jak wygląda?

Początkowa faza próchnicy jest praktycznie niezauważalna, dlatego tak ważne jest, aby dziecko regularnie odwiedzało stomatologa. Jednak pomimo wizyt w gabinecie dentystycznym, powinniśmy sami zwracać uwagę na stan jamy ustnej u naszego dziecka.

Sam początek próchnicy wcale nie objawia się czarnymi ubytkami w zębie, a jedynie nalotem, który zazwyczaj można bez problemu odróżnić od koloru zęba. Następnie w tym samym miejscu dochodzi do powstania białych plam wyglądających zupełnie inaczej niż szkliwo.

Szybka interwencja stomatologa może uchronić przed powstaniem poważniejszych ubytków. Niestety często się zdarza, że rodzice pojawiają się u dentysty w momencie, gdy dojdzie już do znacznego rozwoju próchnicy. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie leczenia, które pozwoli na uniknięcie dalszych problemów w tym również dolegliwości bólowych.

Czy próchnica jest groźna dla dzieci?

Problemy, jakie mogą wystąpić w przypadku nieleczenia próchnicy, są tak samo poważne zarówno u dzieci, jak i dorosłych. U młodszych pacjentów problem ten jest o tyle poważniejszy, że odczuwany ból zęba może zniechęcić dziecko do wizyty u dentysty.

Jeżeli stomatolog Białystok rozpozna próchnicę, będzie mógł szybko rozpocząć leczenie, co z pewnością zmniejszy ryzyko pojawienia się próchnicy na kolejnych zębach. Każdy rodzic powinien wiedzieć, że prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej u dzieci to bardzo ważna kwestia. Poza tym próchnica u dzieci może mieć wpływ na uzębienie w przyszłości, dlatego nie wolno bagatelizować tego problemu.

Jak uniknąć próchnicy?

Jeśli chcemy, aby nasz maluch miał zdrowe zęby, powinniśmy sami zadbać o codzienną pielęgnację jamy ustnej. Regularne mycie oraz unikanie nadmiernych ilości słodyczy może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy.

Co więcej, ważne są tutaj także wizyty u dentysty, ponieważ dzięki temu będziemy mieli pewność, że zęby naszego dziecka są zdrowe. Zdarza się jednak, że niektóre dzieci mają bardziej podatne zęby na powstawanie ubytków. Wtedy nie pozostaje nic innego jak kontrole stomatologiczne i dokładne szczotkowanie zębów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1455275803899 34511e680e27cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzh8fEdQUyUyMGNhcnxlbnwxfDB8fHwxNjM4MjAwMzUyixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaki lokalizator GPS do samochodu? Kilka wskazówek dla właścicieli samochodów

1 maja 2022

Popularność lokalizatorów GPS wciąż rośnie, co jest zasługą wielu dostępnych funkcji w tychże urządzeniach. Oczywiście podstawową funkcją jest tutaj skuteczne namierzanie auta, jednak właściciele samochodów często kupują lokalizatory GPS z…

Czytaj więcej