Jakie buty na szlaki górskie warto zastosować?

photo 1476041583396 e91e78267fb8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0M3x8Ym9vdHMlMjBuaWtlJTIwYWRpZGFzfGVufDF8MHx8fDE3MDkxNDAwMjV8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Wycieczki po górach mogą stać się bardzo niebezpieczne, gdy wybierzemy nieodpowiedni rodzaj obuwia. Tutaj właściwe przygotowanie jest szczególnie ważne i od niego może zależeć nasze bezpieczeństwo. Dlatego warto postawić na wygodne trekkingi, w których przez całą trasę będziemy odczuwać pełen komfort. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Jaki rozmiar wybrać?

Choć eksperci zalecają dobór produktów ściśle dopasowanych do długości i kształtu stopy, najlepiej wybrać warianty nieco dłuższe. Pół rozmiaru większe buty w góry męskie można będzie łączyć z cieplejszą skarpetą bez ryzyka bolesnego ucisku kończyn. Takie produkty powinny być jednak dość ściśle dopasowane do kształtu stopy, dlatego warto przed zakupem przetestować w sklepie kilka upatrzonych wariantów.

Zakupy dobrze jest zrobić w godzinach wieczornych, ponieważ opuchnięte stopy po całym dniu będą miały nieco większy rozmiar. We właściwie dobranych trekkingach przejście kilkugodzinnej trasy nie będzie stanowić problemu, dlatego powinniśmy dokładnie zastanowić się nad wyborem optymalnego rozmiaru.

Trekkingi niskie czy wysokie? Które będą najlepsze?

Wszystko zależy od intensywności treningów oraz pory roku, podczas której zamierzamy chodzić po górach. Jeżeli raczej planujemy sporadyczne wypady podczas wakacyjnego urlopu, lepszym wyborem będą buty w góry o niskim profilu cholewki. Są one lżejsze, efektywniej regulują temperaturę ciała i jednocześnie doskonale zabezpieczą kończyny w czasie spaceru.

Amatorzy górskich wspinaczek o każdej porze roku powinni postawić na wygodne buty z wysoką cholewką. Najczęściej będą one usztywnione i osłonią zarówno stopy, jak i dolną część kończyny. Takie produkty są niezawodne, niezależnie od pogody. Przy odpowiednim zabezpieczeniu cholewka skutecznie przeciwstawi się działaniu wilgoci i osłoni ciało przed otarciami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W niektórych markowych wariantach zastosowano nowoczesne technologie, które zapewnią lepszą amortyzację kończyn. Dodatkowa pianka w części śródstopia czy wzmocnienia okolic pięt oraz palców mogą znacznie ułatwić pokonanie najtrudniejszych odcinków zaplanowanej trasy. Warto o takie szczegóły dopytać sprzedawcę w trakcie zakupu.

Solidność butów trekkingowych również ma ogromne znaczenie, dlatego przed zakupem wariantu warto przyjrzeć mu się dokładnie ze wszystkich stron. Jeśli zauważymy podejrzane nitki, odspojenia oraz inne defekty, najlepiej wymienić produkt na inny wariant.

Może spodobać Ci się również:

Jakiego jedzenia unikać cierpiąc na choroby tarczycy?

Jakiego jedzenia unikać cierpiąc na choroby tarczycy?

23 października 2020

Tarczyca jest gruczołem znajdującym się u podstawy szyi, który uwalnia hormony odpowiadające między innymi za regulację metabolizmu i pracę serca. Kiedy więc tarczyca działa nieprawidłowo, ma to wpływ na cały…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady