Jakie chłodziwo do tokarki? Szczegóły na które warto zwrócić uwagę

unnamed file 1

Chłodziwo to bardzo ważny element w maszynach obróbczych. Generowanie ciepła nie zawsze korzystnie wpływa na materiały poddawane obróbce. Oznacza to, że nie można rezygnować z tego typu rozwiązań, ponieważ w ten sposób moglibyśmy negatywnie wpłynąć na jakość produkcji. Jakie więc chłodziwo należy wybrać oraz w jakich obrabiarkach stosuje się tego typu substancje?

Jak dobrać chłodziwo do obrabiarki?

Odpowiedni dobór chłodziwa do maszyny obróbczej jest niezwykle istotny, dlatego osoby odpowiedzialne za zakup tego typu substancji, muszą mieć na ten temat, chociażby podstawową wiedzę. Jednym z czynników, który ma ogromne znaczenie podczas wyboru, jest rodzaj obróbki. Tokarki CNC, frezarki lub inne maszyny mogą wymagać innego chłodziwa.

Poza tym wybór jest jeszcze trudniejszy w przypadku centrów obróbczych, gdzie wykorzystywanych jest wiele narzędzi niezbędnych do przeprowadzania obróbki. W tym przypadku najczęściej wybierane są chłodziwa uniwersalne, które będą odpowiednie dla różnych narzędzi. Chłodziwo do tokarki powinno mieć odpowiednie parametry, dzięki czemu będzie idealnie dopasowane do konkretnej maszyny obróbczej.

Rola chłodziwa podczas obróbki

Chłodziwo jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za chłodzenie podczas obróbki. Czynność ta wpływa nie tylko na jakość pracy, ale również jej bezpieczeństwo. Niekiedy zbyt wysoka temperatura mogłaby w przyszłości wpłynąć na szybsze zużycie się poszczególnych części, dlatego tak ważne jest, żeby przestrzegać wszelkich zaleceń, co do obróbki i dalszej produkcji.

Warto dodać, że chłodzenie nie dotyczy wyłącznie samego przedmioty, ale również i narzędzi, za pomocą których przeprowadzana jest obróbka. Poza samym chłodzeniem chłodziwo odpowiada także za mniejsze zużycie narzędzi, czy oczyszczanie z wiór. Oprócz tego zmniejsza się również tarcie pomiędzy obrabianym elementem a narzędziem.

Czy całkowita utrata ciepła podczas obróbki jest możliwa?

Otrzymywane ciepło w czasie obróbki nie jest pożądanym czynnikiem. Na szczęście istnieje możliwość, dzięki której możemy prawie całkowicie zmniejszyć ilość ciepłą, jakie powstaje w procesie obróbki. Aby to było możliwe konieczne, jest prawidłowe dostosowanie prędkości obróbki do chłodziwa, co spowoduje utratę ciepła, które jak już wiadomo nie ma pozytywnego wpływu na obróbkę.

Oczywiście tutaj należy dokładnie przejrzeć oferty dotyczące chłodziw do obrabiarek. W ten sposób wybierzemy produkt, który spełni nasze oczekiwania, a to przełoży się bezpośrednio na proces obróbki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1573164574230 db1d5e960238ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Co to jest przechowywanie danych w chmurze? Dlaczego chmura jest dobrym rozwiązaniem dla firm?

1 stycznia 2023

Konieczność przechowywania wielu informacji niekiedy jest określone przepisami, a więc pracodawca jest zobowiązany do zabezpieczenia różnych istotnych informacji. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie dokumenty są zawsze…

Czytaj więcej