Jakie są zalety zatrudniania osób z niepełnosprawnością
Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert dla osób niepełnosprawnych. Wielu przedsiębiorców zataja sobie sprawę z korzyści pełniących z zatrudnienia takiego pracownika, a jednocześnie nie każdy pracodawca spełnia restrykcyjne wymagania. Zanim zostanie podjęta taka decyzja, pracodawca powinien dobrze zorientować się w temacie i nie postępować pochopnie.
Szukanie pracownika wykwalifikowanego w danej dziedzinie nie jest w dzisiejszych czasach łatwe, niekiedy jednak można takich specjalistów poszukać wśród osób niepełnosprawnych. Sam proces rekrutacyjny warto powierzyć profesjonalistom, a internetowy portal dla pracodawców będzie dobrym rozwiązaniem.
Kim jest osoba niepełnosprawna i co to oznacza dla pracodawcy?
Według definicji osoba niepełnosprawna taka, której stan fizyczny, czy też psychiczny nie pozwala w pełni normalne funkcjonować. Oznacza to, że osoba taka ma ograniczone możliwości pełnienia niektórych oboiwiązków. Udokumentowane jest to orzeczeniem lekarskim, na którym znajduje się również wyszczególniony stopień niepełnosprawności.
Dla pracodawcy ten aspekt jest bardzo istotny, gdyż dany stopień umożliwia wykonywanie czynności zawodowych w różnym zakresie. W przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności pracodawca może oczekiwać większych możliwości takiego pracownika, a w przypadku stopnia umiarkowanego są to już większe ograniczenia. Najtrudniej mają osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, które często nie mogą samodzielnie funkcjonować.
Jak zatrudnić niepełnosprawnego pracownika?
Zasadniczo nie ma różnicy w zatrudnieniu niepełnosprawnego i pełnosprawnego człowieka. W obu przypadkach stosunek pracy potwierdza umowa podpisana przez obie strony. Różnice powstają przy określeniu wymagań na dane stanowisko pracy. Pracodawca powinien dobrze zorientować się w możliwościach kandydata.
Przepisy stanowią w niektórych przypadkach, że należy dostosować do niepełnosprawnego warunki pracy. Bywają też sytuacje, kiedy można zatrudnić niepełnosprawnych tylko wówczas, gdy firma posiada status zakładu pracy chronionej.
Korzyści wymierne i niewymierne dla pracodawcy
Zatrudniając pracownika z niepełnosprawnością, pracodawca może odnieść szereg korzyści. Są to dodatkowe fundusze, które często w 100% rekompensują koszty utworzenia stanowiska pracy.
To rozwiązanie ma jeszcze szereg korzyści niewymiernych. Pracodawca może zyskać wysoko wykwalifikowanego pracownika, a także zbudować doskonałą relację zawodową, która obu stronom się opłaci. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych poprawia również wizerunek firmy.
Może spodobać Ci się również:
Środki ochrony osobistej to coś, co zapewnia ochronę pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, gdzie narażeni są oni na różne niebezpieczeństwa. Wiele miejsc pracy stwarza różne zagrożenia, a więc niezbędne jest w…
Czytaj więcej