Jakie są zalety zatrudniania osób z niepełnosprawnością

photo 1577412647305 991150c7d163ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert dla osób niepełnosprawnych. Wielu przedsiębiorców zataja sobie sprawę z korzyści pełniących z zatrudnienia takiego pracownika, a jednocześnie nie każdy pracodawca spełnia restrykcyjne wymagania. Zanim zostanie podjęta taka decyzja, pracodawca powinien dobrze zorientować się w temacie i nie postępować pochopnie.

Szukanie pracownika wykwalifikowanego w danej dziedzinie nie jest w dzisiejszych czasach łatwe, niekiedy jednak można takich specjalistów poszukać wśród osób niepełnosprawnych. Sam proces rekrutacyjny warto powierzyć profesjonalistom, a internetowy portal dla pracodawców będzie dobrym rozwiązaniem.

Kim jest osoba niepełnosprawna i co to oznacza dla pracodawcy?

Według definicji osoba niepełnosprawna taka, której stan fizyczny, czy też psychiczny nie pozwala w pełni normalne funkcjonować. Oznacza to, że osoba taka ma ograniczone możliwości pełnienia niektórych oboiwiązków. Udokumentowane jest to orzeczeniem lekarskim, na którym znajduje się również wyszczególniony stopień niepełnosprawności.

Dla pracodawcy ten aspekt jest bardzo istotny, gdyż dany stopień umożliwia wykonywanie czynności zawodowych w różnym zakresie. W przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności pracodawca może oczekiwać większych możliwości takiego pracownika, a w przypadku stopnia umiarko­wanego są to już większe ograniczenia. Najtrudniej mają osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, które często nie mogą samodzielnie funkcjonować.

Jak zatrudnić niepełnosprawnego pracownika?

Zasadniczo nie ma różnicy w zatrudnieniu niepełnosprawnego i pełnosprawnego człowieka. W obu przypadkach stosunek pracy potwierdza umowa podpisana przez obie strony. Różnice powstają przy określeniu wymagań na dane stanowisko pracy. Pracodawca powinien dobrze zorientować się w możliwościach kandydata.

Przepisy stanowią w niektórych przypadkach, że należy dostosować do niepełnosprawnego warunki pracy. Bywają też sytuacje, kiedy można zatrudnić niepełnosprawnych tylko wówczas, gdy firma posiada status zakładu pracy chronionej.

Korzyści wymierne i niewymierne dla pracodawcy

Zatrudniając pracownika z niepełnosprawnością, pracodawca może odnieść szereg korzyści. Są to dodatkowe fundusze, które często w 100% rekompensują koszty utworzenia stanowiska pracy.

To rozwiązanie ma jeszcze szereg korzyści niewymiernych. Pracodawca może zyskać wysoko wykwalifikowanego pracownika, a także zbudować doskonałą relację zawodową, która obu stronom się opłaci. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych poprawia również wizerunek firmy.

Może spodobać Ci się również:

Ława czy stół – jaki jest najlepszy wybór do salonu?

1 kwietnia 2022

W salonie nie powinno zabraknąć wygodnego miejsca do siedzenia oraz do postawienia kawy, czy poczęstunku dla gości. Urządzenie salonu tak, by było w nim klimatycznie i wygodnie uzależnione jest od…

Czytaj więcej