Kiedy pierwsza wizyta u weterynarza z kotem? Sprawdź jak przygotować zwierzę do wizyty

photo 1612718908786 de5aeecfab79cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8dmV0JTIwYnVsbHRlcnJpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyOTI2Mnwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Kocięta zaraz po urodzeniu są szczególnie podatne na działanie drobnoustrojów i bakterii. Przez pierwsze tygodnie życia powinny one zatem pozostawać pod opieką matki, do momentu, aż osiągną pewien stopień samodzielności. My również możemy zadbać o zdrowie pupila, konsultując jego stan zdrowia z doświadczonym weterynarzem. Kiedy warto udać się na pierwszą wizytę?

Nie warto zbyt szybko odciągać kocię od matki

Przez pierwszych 8 do 12 tygodni młody kot powinien odżywiać się wyłącznie mlekiem matki. Zawiera ono białko i szereg substancji ochronnych, które będą przeciwdziałać rozwojowi wirusów i bakterii. Ten naturalny pokarm w zupełności wystarczy do prawidłowego rozwoju kota, dlatego nie należy spieszyć się z odbieraniem zwierzęcia od kotki.

Zbyt szybkie odłączenie młodego pupila od mamy może mieć również niekorzystny wpływ na jego rozwój behawioralny. Taka sytuacja często wiąże się ze sporą traumą i może w przyszłości zaowocować rozwojem choroby sierocej. Przychodnia weterynaryjna zaleca zatem powstrzymać się od przygarnięcia młodego osobnika, do czasu, aż odpowiednio podrośnie.

Kiedy warto udać się do weterynarza?

Jeśli z młodym kotem wszystko jest w porządku, pierwszą wizytę powinniśmy zorganizować po upływie 8 tygodni życia. Sama wizyta nie będzie mieć raczej charakteru kontrolnego, lecz będzie to spotkanie mające na celu oswoić zwierzę z badaniem u specjalisty. Na czas podróży do gabinetu weterynaryjnego powinniśmy przygotować odpowiedni transporter, który wyścielamy miękkim materiałem.

Oczywiście termin pierwszej wizyty powinniśmy niezwłocznie przyspieszyć, jeśli zauważymy postępujące zmiany chorobowe. Zdarza się, że młode koty mimo naturalnej ochrony pochodzącej z mleka matki nabawiają się infekcji, która nieleczona może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Dlatego w takim wypadku dobrze jest przyjść wcześniej do weterynarza.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Na takim spotkaniu weterynarz przede wszystkim zbiera aktualne dane dotyczące czworonożnego pacjenta i przygotowuje mu odpowiednią kartę. Może także zaproponować pierwsze szczepienia, które mają wzmocnić jego odporność. Specjalista delikatnie zbada również ogólny stan rozwoju kota i podpowie jaką karmę stosować w dalszej kolejności.

Pierwsza wizyta u weterynarza powinna przebiegać w komfortowej atmosferze, dlatego powinniśmy odpowiednio wybrać specjalistę na takie spotkanie. Musi to być fachowiec z powołania, który ma odpowiednie podejście do zwierząt i wie, co zrobić, by nie potęgować stresu. Sami również pamiętajmy o pupilu – głaszczmy go w trakcie wizyty i uspokajajmy.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Jakie implanty zębów wybrać?

1 listopada 2021

Ważne jest to, żeby posiadać kompletne uzębienie i to z kilku powodów. Prawidłowe rozdrabniane pokarmów ma wpływ na układ trawienia, natomiast braki w uzębieniu prowadzą do nieodwracalnych zmian i konsekwencji…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady