Kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe? Ważne informacje dla pacjentów

photo 1642844771937 23accb161a3dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4Mnx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Leczenie stomatologiczne to niezwykle ważna kwestia w momencie, gdy u pacjenta pojawi się próchnica. Warto zaznaczyć, że to, jakie konkretnie leczenie zostanie podjęte uzależnione jest od stanu uzębienia. Niestety my sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jakie leczenie musi zostać wdrożone. W jakich sytuacjach konieczne jest leczenie kanałowe, a kiedy wystarczająca może okazać się jedynie plomba?

Kiedy stomatolog zakłada plombę?

Każdy ubytek w zębie musi zostać wyleczony bez względu na jego wielkość. Jeśli więc mamy do czynienia z niewielkim ubytkiem wystarczająca będzie plomba. Oczywiście tutaj stomatolog dla pewności może wziąć pod uwagę również wynik zdjęcia RTG chorego zęba, co jest bardzo pomocnym badaniem.

Niekiedy niepozorny ubytek może być wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego. Założenie plomby odbywa się zazwyczaj podczas jednej wizyty, a pacjent dzięki znieczuleniu nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Szybka reakcja pozwala na uniknięcie większej ingerencji w zęba, co oczywiście jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wygląd zębów.

Leczenie kanałowe – wskazania?

Niestety leczenie kanałowe Wrocław wiąże się z poważniejszą ingerencją, jednak nie należy unikać tego zabiegu, gdyż jest to jedyny i skuteczny sposób na uratowanie zęba. Konieczność zastosowania leczenia kanałowego ma miejsce, gdy doszło do zapalenia miazgi zęba w wyniku nieleczenia.

Tutaj do najczęstszych przyczyn zalicza się zaawansowaną próchnicę, bruksizm, uszkodzenie zęba lub jego złamanie. Taka forma leczenia to szansa na uniknięcie ekstrakcji, czy całkowitego usunięcia chorego zęba. W trudnych sytuacjach stosuje się leczenie kanałowe mikroskopem, dzięki czemu można dokładnie oczyścić zęba, co podczas tradycyjnego leczenia endodotycznego byłoby niemożliwe.

Czy można uniknąć rozwoju próchnicy?

Dbanie o higienę jamy ustnej to kluczowa kwestia wpływająca na zęby. Jeżeli zadbamy o jamę ustną ryzyko pojawienia się próchnicy jest bardzo małe. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj także to, czy nasze zęby są podatne na próchnicę.

Niestety zdarza się, że niektórzy mają słabe zęby, co w konsekwencji powoduje rozwój próchnicy nawet przy dokładnym i codziennym szczotkowaniu. Regularne chodzenie do stomatologa pozwala na wychwycenie zmian na bardzo wczesnym etapie i ich skuteczne wyleczenie. Dzięki temu próchnica się nie rozwija, a stan zęba nie ulegnie pogorszeniu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1643290976208 5e699d899a04cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDF8fGRlbnRpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2OTQ4NzYxNwixlibrb 4.0.3q80w1080

Czy ząb po leczenie kanałowym wygląda tak samo, jak przed leczeniem? Dlaczego podstawą jest dobry endodonta?

1 maja 2024

Leczenie kanałowe to zabieg pozwalający na uratowanie chorego zęba. Nie zawsze wystarczające może okazać się samo oczyszczenie i założenie plomby, zwłaszcza gdy ząb jest bardzo zniszczony w wyniku próchnicy. Czy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady