Kiedy przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Kiedy przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Na pracodawcy spoczywa obowiązek zaopatrzenia pracownika w odzież roboczą lub ochronną. Odrębne przepisy uściślają, kiedy należy wydać odzież ochronną, a kiedy roboczą. W przypadku odzieży ochronnej prawo określa, jakie elementy składają się na nią i dla, jakich zawodów są przeznaczone. Również w kwestii zakupu środków ochrony osobistej sam zakup oraz koszty ponosi pracodawca.

Odzież robocza nie zabezpiecza zdrowia i życia pracownika, a jedynie chroni przed czynnikami mogącymi spowodować zabrudzenie lub uszkodzenie osobistej odzieży. W tym przypadku obowiązkiem pracodawcy jest zakup lub polecenie pracownikowi zakupu odzieży zastępczej. Taki wydatek ponosi pracodawca, a jeśli zakupu dokonuje pracownik to należy mu się ekwiwalent.

Pranie i czyszczenie odzieży roboczej

Odzież robocza zwykle szybko się brudzi bądź niszczy. W zależności od warunków szkodliwych w zakładzie pracy, co jakiś czas należy kontrolować stan odzieży i ją wymieniać. Częste używanie ubrania roboczego skutkuje jego zabrudzeniem, w związku, z czym wymagane są zabiegi czyszczące.

W tej kwestii prawo również stanowi, że koszty prania i czyszczenia ponosi pracodawca. Zaznaczyć jednak trzeba, że zwykłe czyszczenie i pranie niewymagające specjalistycznych zabiegów można powierzyć pracownikowi. Warunkiem jest wypłacenie ekwiwalentu w wysokości poniesionych kosztów.

Kiedy pracownik nie może dokonać czyszczenia?

Niektóre zakłady nie wymagają, co prawda noszenia odzieży ochronnej, ale odzież robocza jest narażona na działanie substancji szkodliwych. Jeżeli jej czyszczenie ma polegać na kompleksowym usunięciu zabrudzeń przy pomocy żrących substancji chemicznych jest to działanie przewidziane dla pracodawcy.

Pracownik we własnym zakresie nie powinien wykonywać takich zabiegów. Również w przypadku skażenia odzieży i potrzeby jej utylizacji wymagającej specjalistycznego podejścia, pracodawca we własnym zakresie musi tego dokonać. W takiej sytuacji powinien wezwać odpowiednią firmę do wykonania zabiegów czyszczących i utylizacyjnych.

Ekwiwalent za odzież roboczą, kiedy musi być wypłacony?

Ekwiwalent powinien uwzględniać rzeczywiste koszty poniesione na pranie odzieży roboczej. Zawierać się powinny w kosztach środków piorących, wody i prądu użytego do prania. Uwzględniają również czas poświęcony na te czynności przez pracownika.

W praktyce zazwyczaj ich wysokość jest ustalana na uzgodnionym poziomie i wypłacana okresowo. Zapisy w regulaminie zakładu pracy jasno muszą określać kwestię wypłat ekwiwalentu. Pracownik musi być poinformowany, ile i kiedy otrzymuje zapłatę za pranie i konserwację odzieży roboczej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1667242196587 33f541537cc6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4Nnx8Y2F0YWxvZyUyMGNvc21ldGljc3xlbnwxfDB8fHwxNjcyMzI5MjMzixlibrb 4.0.3q80w1080

Kosmetyki Avon – gdzie kupić? Czy samodzielne składanie zamówień to dobre rozwiązanie?

1 grudnia 2022

Avon to firma, która oferuje swoim klientom wiele kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów. Poza tym w ofercie można znaleźć mnóstwo innych produktów, które cieszą się ogromną popularnością. Obecnie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady