Kiedy spółka cywilna musi przekształcić się w jawną? Co decyduje o przekształceniu spółki?

unnamed file 6

Prowadzenie spółki cywilnej wymaga znajomości wszystkich przepisów dotyczących tej formy działalności. Jest to bardzo ważne, ponieważ zarządzanie powyższą spółką nie zawsze jest proste. Niekiedy może się zdarzyć, że prowadzona dotychczas spółka musi ulec przekształceniu spółkę jawną. Kiedy może dojść do takiej sytuacji i jakie formalności trzeba wtedy dopełnić?

Spółka cywilna – kiedy może się przekształcić?

Aby spółka cywilna została przekształcona w jawną, muszą zaistnieć do tego odpowiednie przesłanki. Do takiej sytuacji może dojść, gdy w ciągu dwóch ostatnich lat osiągnięta wartość wiąże się z koniecznością prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dwa ostatnie lata muszą wynosić równo po 12 miesięcy, ale nie zawsze zgodnie z obowiązującym rokiem kalendarzowym.

Przekształcenie spółki powinno nastąpić w ciągu trzech miesięcy. Warto dodać, że zmiana spółki cywilnej w jawną nie zawsze musi być przymusowa. Zdarza się, że wspólnicy decydują o podjęciu takiego kroku dobrowolnie.

Wtedy należy w ciągu siedmiu dni złożyć wniosek o wpis spółki jawnej. Oczywiście, żeby możliwe było dobrowolne przekształcenie spółki cywilnej wszyscy wspólnicy, muszą być zgodni co do tej kwestii.

Dostosowanie umowy do wymagań spółki jawnej

Bez względu na to, czy decyzję o przekształceniu spółki podejmiemy samodzielnie, czy zostanie to narzucone, trzeba pamiętać o odpowiednim przekształceniu umowy. Często zamiast nowej umowy wspólnicy decydują się na aneks do istniejącej już umowy spółki cywilnej, co wygląda nieco inaczej niż zakładanie spółki Warszawa po raz pierwszy.

Taka zamiana dotyczy nie tylko informacji zawartych w umowie, ale również nazwie spółki. Dodatkowo w przeciwieństwie do spółki cywilnej, powinniśmy również podać miejsce, gdzie będzie siedziba firmy. Prawidłowe przekształcenie spółki oraz przestrzeganie terminów to ważna kwestia, ponieważ w ten sposób wszystkie formalności zostaną dopełnione, a my będziemy mogli dalej prowadzić działalność.

Co się zmienia po przekształceniu spółki?

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną nie wpływa na to, czym dotychczas zajmowała się działalność gospodarcza. Konkretna zmiana dotyczy tego, że spółka jawna staje się następcą spółki cywilnej, a co za tym idzie wszelkie pozwolenia, czy koncesje nie ulegają zmianie warunków lub cofnięciu.

Zmiana dotyczy odpowiedzialności wspólników, gdzie w pierwszej kolejności za zobowiązania odpowiada spółka, a następnie wszyscy wspólnicy całym majątkiem, który posiadają. Proces przekształcenia spółki jest niekiedy konieczny, ale nie oznacza to, że zarządzanie nią będzie trudniejsze, ponieważ nie wszystko ulega zmianie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jaki lakier do felg aluminiowych? Podpowiadamy jak wybierać produkty do malowania

1 kwietnia 2021

Pomalowany pojazd odznacza się odpowiednim wyglądem i nieskazitelnym blaskiem. Efekt mogą jednak zepsuć aluminiowe felgi, które z czasem stają się matowe i tracą pierwotny kolor. Takie elementy również można odnowić.…

Czytaj więcej