Kto w 2021 roku będzie musiał prowadzić pełne księgi rachunkowe?

Kto w 2021 roku będzie musiał prowadzić pełne księgi rachunkowe?

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdej, nawet najmniejszej firmy. Niektóre mogą prowadzić uproszczoną księgowość, co jest znacznie tańsze i łatwiejsze dla właściciela. A kiedy należy prowadzić księgowość pełną, zgodnie z zapisami Ustawy o rachunkowości? Sprawdzamy, kto będzie do tego zobowiązany w 2021 roku.

Limit przychodów

Pełna księgowość musi być prowadzona przez osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wynoszą co najmniej 2 000 000 euro w przeliczeniu na walutę polską. 

Przeliczenia dokonuje się po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego na dzień 1 października roku poprzedzającego rok obrotowy. W roku 2020 wynosił on 4,5153 zł/euro, czyli 9 030 600 zł. Pełną księgowość zobowiązane są także prowadzić spółki prawa handlowego, bez względu na osiągane przychody, od pierwszego dnia działalności. 

Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych

Wszystkie wyżej wymienione podmioty mogą prowadzić pełną księgowość w 2021 roku, nawet jeśli nie przekroczyły one limitu przychodów. Niemniej jednak dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych należy zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego dla danego podmiotu, przed rozpoczęciem nowego roku obrotowego. Nie muszą zaś robić tego nowo powstałe podmioty, które ustawowo zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości. Od nich bowiem tego rodzaju działanie jest nałożone ustawowo, zatem nie wymaga odrębnego zgłoszenia.

Pełne księgi czy księgowość uproszczona?

Większość podmiotów, która nie jest zobowiązana do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, nie decyduje się na taki krok. Powodem jest większa ilość obowiązków, w tym sprawozdawczych, oraz koszty. Prowadzenie pełnej księgowości można powierzyć biurom rachunkowym lub robić to samemu, jeżeli tylko mamy odpowiednią wiedzę i umiejętności. Tymczasem uproszczona księgowość wymaga prowadzenia jedynie niektórych ewidencji, których głównym celem jest ustalenie podstawy opodatkowania oraz tego, czy limity przychodów nie zostały przekroczone. 

Warto jednak podkreślić, że niektóre podmioty celowo wybierają pełne księgi, gdyż w przyszłości myślą o przekształceniu się w spółkę prawa handlowego, na przykład spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bądź akcyjną. Wtedy też będzie od nich wymagane prowadzenie pełnej księgowości, dlatego od początku wolą one pójść tą drogą, zamiast później zmieniać programy do księgowości czy prowadzić dokumentację od nowa. 

 

Może spodobać Ci się również:

Zdrowe smoothie z dobrym smakiem, czyli jak łączyć owoce i warzywa w koktajlach?

1 sierpnia 2022

Zdrowe właściwości koktajli i smoothie warzywnych i owocowych są dość dobrze znane. Jednakże nie każdy początkujący fan tworzenia takich mikstur potrafi połączyć składniki tak, aby zachować jak najwięcej prozdrowotnych atutów,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady