Niemiecki pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia? Jakie kroki możesz podjąć mieszkając w Niemczech, gdy słabo znasz język niemiecki?

photo 1444427169197 de497742b62dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3M3x8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Otrzymywanie wynagrodzenia za pracę jest jednym z najważniejszych powodów, dla których pracownicy decydują się na rozpoczęcie pracy. Ponadto otrzymanie wynagrodzenia pozwala pracownikowi na komfortowe życie, opłatę rachunków i innych zobowiązań. Zdarza się, że pracownicy napotykają problem, jeżeli chodzi o wypłatę wynagrodzenia za swoją pracę. Brak wynagrodzenia może wiązać się z poważnymi problemami finansowymi pracownika. Dowiedz się, co możesz zrobić, w momencie, kiedy niemiecki pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia, a Ty nie znasz dobrze przepisów prawa.

Zatrudnienie w Niemczech, a brak wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie to pieniądze, które należą się pracownikowi za wykonywaną przez niego pracę. Pracodawca nie może przestać płacić wynagrodzenia, ponieważ jest to jego obowiązkiem. Może dojść jednak do sytuacji, kiedy pracodawca nie będzie chciał wypłacić wynagrodzenia, będzie z tym zwlekał lub wynagrodzenie nie zostanie wypłacone w całości.

W takiej sytuacji pracownik ma prawo do podjęcia stosownych działań, aby wyegzekwować należące mu się wynagrodzenie. Jeśli niemiecki pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia, jak najszybciej powinieneś zareagować. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, jakie można podjąć w związku z niewypłaconym przez niemieckiego pracodawcę wynagrodzeniem:

  • Pisemne wezwanie pracodawcy do uregulowania wynagrodzenia
  • Odmowa wykonywania pracy do momentu wypłaty wynagrodzenia
  • Naliczanie za każdy dzień zwłoki odsetek
  • Skierowania sprawy do sądu, jeżeli inne sposoby zawiodą

Ważną informacją jest to, że nawet gdy otrzymasz wypowiedzenie umowy o pracę, masz prawo do wynagrodzenia za pracę, którą wykonywałeś. Pracodawcy z wielu powodów nie płacą wynagrodzeń. Sytuacja ta zdarza się znacznie częściej w przypadku pracowników z zagranicy. Tu pracodawcy liczą na nieznajomość przepisów przez pracownika, słabą znajomość języka, czy też obawy przed podjęciem jakichkolwiek działań ze strony zatrudnionego.

Wynagrodzenie za pracę należy Ci się nawet w momencie, kiedy firma ogłosi upadłość, z powodu problemów finansowych i zadłużeń. W chwili niewypłacalności pracodawcy, pracownicy mogą ubiegać się o Insolvenzgeld w Urzędzie Pracy. Insolvenzgeld po polsku to świadczenie rekompensujące brak wynagrodzenia.

Czy pracownik może sam starać się wyegzekwować zaległe wynagrodzenie?

Pracownik, który nie otrzymał wynagrodzenia, może bardzo się denerwować zaistniałą sytuacją. Należy jednak wiedzieć, że ważne jest tu szybkie podjęcie działań. Pracownik z zagranicy może nie wiedzieć, jakie kroki podjąć w związku z brakiem wynagrodzenia. W takiej sytuacji warto skontaktować się z dobrym prawnikiem, który pomoże w odzyskaniu wynagrodzenia.

Niekiedy nawet przygotowanie stosowanego pisma wzywającego pracodawcę do uregulowania wynagrodzenia, może być dla pracownika sporym wyzwaniem z powodu braku dobrej znajomości języka niemieckiego. Prawnik wie, jakie działania skłonią pracodawcę do wypłaty pieniędzy, a jeśli to nie będzie skuteczne, sprawą zajmie się sąd, dzięki czemu pracownik w końcu otrzyma należne mu wynagrodzenie za świadczoną pracę.

Może spodobać Ci się również:

Elektroniczny obieg dokumentów - na czym polega i jak go wdrożyć?

Elektroniczny obieg dokumentów – na czym polega i jak go wdrożyć?

31 października 2020

Efektywny i prawidłowy obieg dokumentów w firmie jest kluczowy do jej poprawnego funkcjonowania. Różne niedociągnięcia w tym obszarze mogą utrudniać, a czasem paraliżować działanie przedsiębiorstwa. Gdy liczba dokumentów rośnie, to…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady