Ogród wertykalny w mieszkaniu, jako naturalna dekoracja domowej przestrzeni

photo 1532506359657 a863476b06b2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Zielone fasady zewnętrzne i wertykalne ogrody wewnętrzne sprawiają, że każda przestrzeń jest bardziej harmonijna i przyjemna dla oka. Pionowa ściana zieleni to nie tylko estetyczne rozwiązanie szarych i matowych ścian, to także ekran akustyczny, który chroni przed zanieczyszczeniem i hałasem w dużych miastach.

Wprowadzanie natury do wnętrza domu staje się coraz bardziej modne. Można śmiało powiedzieć, że popularność zielonych ścian rośnie wraz z urbanizacją miast i postępującym brakiem terenów zielonych. Nowoczesne aranżacje wnętrz pełne są roślinności, a niezależnie czy będą to żywe czy sztuczne ogrody wertykalne pasują do każdego wnętrza.

Zielona ściana jako ścianka działowa?

Coraz więcej mieszkań powstaje w taki sposób, by w środku było jak najwięcej wolnej przestrzeni, którą ewentualnie można pomysłowo podzielić. Zielona ściana jest dobrym pomysłem na taki separator, tworzący odrębną powierzchnię z innym zastosowaniem. W ten sposób można oddzielić pokój dzienny od kuchni, czy salon od sypialni.

Takie rozwiązanie sprawi, że otoczenie nadal będzie przestronne, a jednocześnie roślinność wprowadzi ciepły i miły klimat. Wewnętrzna zielona ścianka działowa jest idealna również z powodów praktycznych. Łatwiej jest wstawić obustronną konstrukcję pełną roślin niż prowadzić specjalistyczne działania budowlane.

Ściana aromatycznych roślin i ziół w kuchni

Zielnik w każdym rodzaju to coraz popularniejszy pomysł na urozmaicenie przestrzeni kuchennej. Taki pionowy ogród składa się z roślin, których używamy do aromatyzowania potraw i przygotowywania ulubionych herbat ziołowych.

Kombinacje roślin można dostosowywać do panujących warunków, a także zmieniać i dopasowywać do pór roku. Jest to również rozwiązanie oszczędzające miejsce – używamy pionowej ściany jako stojaka, zamiast przechowywać doniczki ziołowe w szafkach lub na ograniczonym miejscowo parapecie.

Wewnętrzna zielona ściana dla zdrowia

Na obszarach miejskich brakuje połączenia z naturą, a pojawienie się zielonych ścian w pomieszczeniach odpowiada na potrzebę poczucia się otoczonym zielenią. Ten rodzaj instalacji oprócz walorów estetycznych, ma również właściwości terapeutyczne. To dotyczy zarówno ogrogów ze sztucznymi roślinami, jak tez żywych zielonych ścian

W tym ostatnim przypadku musimy jednak zapewnić roślinom wystarczającą ilość światła i pamiętać o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Wewnętrzny ogród wertykalny to również bardzo wysokiej jakości izolacja akustyczna, a w przypadku zimnego, szczytowego muru, jest doskonałym dociepleniem mieszkania.

Może spodobać Ci się również:

photo 1487956382158 bb926046304acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDZ8fGhlYWx0aCUyMGFuZCUyMHNhZmV0eSUyMGNsb3RoaW5nfGVufDF8MHx8fDE2NTgzOTk4OTIixlibrb 1.2.1q80w1080

Ile kosztują buty robocze? Jak cena butów roboczych wpływa na ich jakość?

1 lipca 2023

Buty robocze często są niezbędnym elementem w wielu miejscach pracy. Oczywiście należy mieć na uwadze, że wyróżnia się wiele modeli butów roboczych, co jest uwarunkowane różnymi wymaganiami, jeżeli chodzi o…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady