Pracownia RTG weterynaryjna, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz?

unnamed file

Wyposażanie gabinetów weterynaryjnych w sprzęt do badań rentgenowskich jest coraz powszechniejsze. Diagnostyka chorych zwierząt oparta na obrazowaniu zdecydowanie jest szybsza oraz bardziej precyzyjna. To powoduje, że zakup sprzętu weterynaryjnego zakłada takie elementy, jak aparat RTG, detektor i oprogramowanie.

Jednakże badania przy pomocy promieni Rentgena są obarczone niebezpieczeństwem napromieniowania osób znajdujących się w pracowni. Warto w związku z tym wiedzieć, jakie wymagania formalne należy spełnić, by taką pracownię otworzyć. Trzeba również pamiętać, by na wyposażeniu były wszelkie środki ochrony osobistej.

Jakie formalne wymogi trzeba spełnić przy otwarciu pracowni diagnostycznej?

Warunki pracy przy źródłach promieniowania jonizującego określone są ustawowo, a spełnienie ich warunkuje otrzymanie prze placówkę weterynaryjną zezwoleń z PAA (Państwowej Agencji Atomistyki). Projekt pracowni powinien zakładać zminimalizowanie promieniowania w obrębie działalności.

Tym samym należy nie tylko dobrać odpowiedni sprzęt, ale również zaopatrzyć się w wyposażenie ochronne. Takie elementy, jak parawan ochronny RTG oraz fartuch do badań rentgenowskich to podstawa, która powinna zostać spełniona na początku. Istotny jest również wybór sprzętu do badań, najlepiej w nowoczesnej technologii cyfrowej, który niweluje nadmiar szkodliwego promieniowania.

Pracownia diagnostyki obrazowej – jaki aparat RTG wybrać?

Wśród wielu ofert sprzętu RTG zwrócić uwagę należy na taki aparat RTG, który będzie nieuszkodzony oraz niezbyt stary. Dobrym rozwiązaniem dla niewielkiej placówki będzie wyjątkowo bezpieczny przenośny aparat rentgenowski. Jednakże urządzenie osobnego pomieszczenia w sprzęt stacjonarny powinno opierać się na wyborze nowego sprzętu do radiografii cyfrowej.

Nowoczesne technologicznie aparaty oraz detektory promieniowania są czułe na tyle, by zminimalizować dawkę promieniowania, a jednocześnie uzyskać idealny obraz w cyfrowej formie. Takie działanie przekłada się wyraźnie na wzrost bezpieczeństwa, a co za tym idzie efektywność diagnostyczną.

Osłony, parawany i fartuchy, co jeszcze warto wprowadzić do pracowni RTG?

Stosowanie promieniowania jonizującego w sposób bezpieczny dla zwierzęcia oraz ludzi jest kluczowe w działalności diagnostycznej. Przeznaczone do tego celu pomieszczenie powinno mieć odpowiedni system osłon na ścianach oraz dodatkowe wyposażenie dla pracowników. Ważna jest również dobra wentylacja, a także zachowanie ustawowych czterech godzin dziennej pracy przy aparacie RTG.

Może spodobać Ci się również:

Jakie firanki do pokoju dziennego sprawdzą się najlepiej?

Jakie firanki do pokoju dziennego sprawdzą się najlepiej?

1 maja 2021

Firanki już dawno temu przestały pełnić rolę użytkową, dziś większość z nas traktuje je jako dekorację pomieszczenia. Wiele osób rezygnuje z nich całkiem na rzecz nowocześniejszych rolet albo żaluzji. Nie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady