Retinol – korzyści i skutki uboczne
Uważany przez specjalistów za idealny składnik każdego kremu i serum do twarzy. Zakres jego korzyści jest bardzo szeroki – od odblokowania porów, po wygładzenie zmarszczek. Retinol, bo o nim mowa, jest pochodną witaminy A. Jak go stosować i czy jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery?
Czym jest retinol?
Retinol jest pochodną witaminy A rozpuszczalną w tłuszczach. Występuje w produktach takich jak pełne mleko i tłuste ryby. Ma wpływ na zdrową skórę, regulację układu odpornościowego, a nawet chroni przed infekcjami. Sam retinol dostępny jest bez recepty. Natomiast w pielęgnacji cery problematycznej, zwłaszcza w przypadku problemów z trądzikiem, dermatolodzy przepisują kwas retinowy. Ma on podobne działanie jak retinol, może być jednak drażniący. Dlatego jego stosowanie musi być zalecone przez specjalistę.
Jak działa retinol?
Retinol działa na skórę na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim zapobiega rozpadowi kolagenu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie jędrności i elastyczności skóry, a także stymuluje jego produkcję. Stosowany regularnie poprawia wygląd cery, jej elastyczność oraz wygładza drobne zmarszczki. Retinol ma też właściwości odnowy komórek, co pomaga w oczyszczaniu porów i zapobiega tworzeniu się zaskórników.
Powszechnie uważa się, że retinol należy stosować do cery dojrzałej. Jednak wielu specjalistów uważa, że nie należy czekać na pierwsze objawy starzenia się skóry.
Czy stosowanie retinolu niesie ze sobą skutki uboczne?
Retinol jest bezpieczny dla każdego rodzaju cery. Jednak rozpoczynając jego stosowanie, należy robić to stopniowo i powoli, ponieważ na początku może wystąpić wysuszenie, zaczerwienienie i podrażnienie. Ponadto należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem UV, ponieważ retinol sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych.
Retinol na dzień czy na noc?
Skóra najlepiej regeneruje się podczas snu. Dlatego też wszelkie kosmetyki przeciwdziałające efektom starzenia najlepiej stosować przed snem. Jednak pomimo tego oraz faktu, że po zastosowaniu retinolu skóra staje się bardziej wrażliwa na słońce, coraz więcej osób uważa, że można go także stosować na dzień. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów coraz więcej firm kosmetycznych dodaje do swoich kosmetyków retinol wraz z filtrem UV. Połączenie to oprócz nawilżenia i ochrony, zmniejsza degradację retinolu pod wpływem światła.
Jaki produkt z retinolem wybrać?
Retinol jest wrażliwy na wpływ temperatury i światła, dlatego należy wybierać kosmetyk w nieprzezroczystym, hermetycznym opakowaniu. Nie ma konkretnego procentu retinolu, który jest najbardziej skuteczny. To jak zadziała zależy od całej receptury. Wyższe wartości procentowe nie zawsze oznaczają, że dany kosmetyk jest skuteczniejszy. Zwykle pierwsze efekty są zauważalne po 10 – 12 tygodniach.
Może spodobać Ci się również:
Tynkowanie ścian jest niezwykle ważnym procesem, który pozwala zabezpieczyć konstrukcje przed działaniem wilgoci. Jednak powłokę należy dostosować w zależności od warunków i materiałów konstrukcyjnych, z których budynek został przygotowany. Najczęściej…
Czytaj więcej