RTG zęba – jak odczytać? Dlaczego RTG to podstawowe badanie podczas leczenia kanałowego?

photo 1588776814546 1ffcf47267a5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8Y3Jvd24lMjBpbmxheSUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjYzNzUxNzY5ixlibrb 1.2.1q80w1080

RTG zębów to częste badanie, które pomaga dentyście ocenić stan uzębienia. Ponadto takie badania wykonuje się również przed rozpoczęciem leczenia oraz zabiegami mającymi na celu poprawienie wyglądu uzębienia. Jak więc należy prawidłowo odczytać zdjęcie RTG i czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania zdjęć rentgenowskich.

Jak odczytać zdjęcie RTG?

Odczytanie zdjęcia RTG zębów często jest dla nas zagadką. Na szczęście istnieją pewne wskazówki, które mogą pomóc odczytać nam zdjęcie rentgenowskie zębów. RTG zębów, na którym widoczne są białe plamki, mogą oznaczać próchnicę.

Oczywiście białe plamy mogą także wskazywać wypełnienie lub założone korony protetyczne. Natomiast ciemne miejsca zazwyczaj sygnalizują osłabioną tkankę kostną tuż obok korzenia. Dzięki wykonaniu RTG można także ocenić stan korzeni zębowych, czy implantów.

Zdjęcie RTG pozwala na wykrycie zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej. Badanie umożliwia podjęcie szybkiego leczenia, ponieważ w ten sposób stomatolog może zobaczyć wszystko to, czego nie widać gołym okiem. Co więcej, prześwietlenie zęba poprzedza także leczenie kanałowe Wrocław, które jest ostatnią szansą na uratowanie zęba.

Czy samodzielne odczytywanie zdjęcia RTG to dobre rozwiązanie?

Jeżeli nie umiemy odczytać zdjęcia RTG zębów nie powinniśmy próbować robić tego na własną rękę. Niestety wiele osób próbuje rozszyfrować to, co znajduje się na zdjęciu RTG, co w konsekwencji może przysporzyć im wiele stresu, zanim zdjęcie ostatecznie obejrzy stomatolog.

Wynik ze zdjęcia rentgenowskiego powinien zostać odczytany przez dentystę, ponieważ to on zna się na tym najlepiej. Ponadto zdjęcie zazwyczaj wykonywane jest w gabinecie stomatologicznym, a więc pacjent nie zawsze ma do niego wgląd.

Nieco inaczej wygląda to, gdy stomatolog wręczy pacjentowi skierowanie na zdjęcie pantomograficzne. Wtedy wynik zgrywany jest na płytę, którą otrzymuje pacjent. Nie każdy gabinet stomatologiczny ma odpowiedni sprzęt do wykonania pantomogramu, więc w takich sytuacjach pacjent musi udać się do pracowni, która wykonuje takie zdjęcia.

Przeciwwskazania do wykonania RTG zębów

Aby można było wykonać RTG zęba, muszą istnieć ku temu konkretne wskazania. Niestety wykonanie takiego zdjęcia nie zawsze jest możliwe. Badanie to nie powinno być przeprowadzane u kobiet w ciąży.

Poza tym zdjęcie RTG nie jest też zalecane również u małych dzieci, chyba że istnieje konieczność przeprowadzenia takiego badania. Pomimo istnienia nowoczesnych urządzeń, za pomocą których wykonywane jest RTG zębów nie powinno się przeprowadzać tego badania zbyt często.

https://www.aurident.pl/uslugi/diagnostyka-radiologiczna/

Może spodobać Ci się również:

photo 1499951360447 b19be8fe80f5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHx3b3JrJTIwYWdlbmN5fGVufDF8MHx8fDE2ODI3Njg1ODEixlibrb 4.0.3q80w1080

Jaka powinna być wymarzona praca? Kto może pomóc znaleźć Ci wymarzoną pracę?

1 września 2023

Chcesz pracować w miejscu, gdzie praca będzie sprawiała Ci przyjemność, a Twoje zarobki będą na wysokim poziomie? Jest to marzenie wielu osób, które chciałyby robić w życiu coś naprawdę ciekawego.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady