Transport krajowy jakie dokumenty? Kiedy kierowca musi mieć przy sobie dodatkowe dokumenty?

unnamed file 2

Przewożąc towary zawsze, musimy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty. Jest to bardzo ważne w przypadku kontroli, do której może dojść w każdej chwili. Osoby zajmujące się przygotowywaniem wszystkiego do transportu muszą pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności, zwłaszcza gdy towar będzie przekraczał granicę.

Wymagane dokumenty podczas transport krajowego

Kierowca, który będzie przewoził towary, musi mieć przy sobie dokumenty potwierdzające jego uprawnienia zarówno do prowadzenia określonych pojazdów, jak i informacje z tachografu, dzięki którym można określić czas pracy kierowcy, prędkość oraz wiele innych przydatnych danych. Oprócz tego niezwykle istotna jest także dokumentacja, która dotyczy samochodu m.in. ubezpieczenie, dowód rejestracyjny.

Poza tym w określonych przypadkach wymagane może być specjalne świadectwo, które umożliwia transport żywych zwierząt. Kolejnym elementem są informacje na temat przewożonych towarów, które powinien mieć każdy kierowca bez względu na to, czy jest to transport krajowy, czy międzynarodowy.

Dodatkowe dokumenty dotyczące transportu

Jeżeli przewóz dotyczy żywności, materiałów niebezpiecznych lub odpadów niezbędne są odpowiednie dokumenty, bez których transport nie byłby możliwy. Oprócz tego większą ilość dokumentów musi posiadać też sam kierowca, który przekracza granice.

Zezwolenia na transport oraz odpowiednia licencja na transport drogowy to podstawa do tego, by móc poruszać się w konkretnych państwach. Firmy, które, na co dzień zajmują się transportem z pewnością wiedzą, jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie pojazdu także powinna kontrolować to, czy podczas wyjazdu ma wszystkie wymagane dokumenty.

Jakie dokumenty należy przechowywać w firmie

Oprócz dokumentów, które muszą znajdować się w samochodzie, wyróżnia się również dokumentację, jaka jest przechowywana w firmie. Okres, jaki dotyczy przechowywania konkretnych danych, jest uzależniony od rodzaju dokumentów.

Osoby pracujące w firmach spedycyjnych muszą wiedzieć, jakie dane należy przechowywać i co może zostać skontrolowane w czasie przeprowadzanej przez organy zewnętrzne kontroli. Poza tym nie można zapominać również o aktach dotyczących pracowników, którzy są zatrudnieni w danym przedsiębiorstwie. W tej kwestii czas, przez jaki trzeba archiwizować ważne dokumenty, jest określony innymi przepisami, których także trzeba przestrzegać.

Może spodobać Ci się również:

Niszczarki jaką wybrać? Idealny sposób na pozbycie się taśm plastikowych

Niszczarki jaką wybrać? Idealny sposób na pozbycie się taśm plastikowych

1 marca 2021

Duże ilości zużytych taśm stanowią dla wielu przedsiębiorstw spory problem. Zbieranie ich nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ z pewnością ucierpi na tym środowisko. W końcu będziemy musieli się ich pozbyć,…

Czytaj więcej