Zasiłek chorobowy w Niemczech. Co warto o nim wiedzieć?

unnamed file

Zdarzają się chwile, kiedy człowieka dopada choroba i nie ma jak się przed tym uchronić. Szczególnie dotkliwe jest to wówczas, gdy dotyczy pracującego za granicą. W takiej sytuacji zwolnienie lekarskie jest nieuniknione, a to rodzi pytanie, jak się wówczas utrzymać? Warto wiedzieć, jakie prawa ma pracownik i co mu w różnych sytuacjach przysługuje.

Żeby nie pogubić się w przepisach warto zorientować się gdzie i jak działa darmowa pomoc prawna dla Polaków w Niemczech. Pilnowanie własnych praw pozwoli w trudnych sytuacjach szybko reagować, a to pracując za granicą jest bardzo istotne.

Komu przysługuje chorobowe? 

Niemiecki kodeks pracy stanowi, że zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który jest ubezpieczony. Pracownik taki musi być zatrudniony na umowę o pracę i obowiązkowo odprowadzać składki na ubezpieczenie. Każdy uprawniony do zasiłku chorobowego może liczyć jego wypłatę.

Świadczenie wypłacane jest prze okres nie dłuższy, niż 78 tygodni. Pamiętać warto, że świadczenie dotyczy jednej choroby, nie jest przyznawane, jeżeli zmieni się stan zdrowia na lepszy  i następnie pogorszy z innych powodów. Po upływie trzech lat termon jest odnowiony.

Ile czasu chorobowe płaci pracodawca, a ile kasa chorych?

Wypłata świadczenia chorobowego spoczywa na pracodawcy i na kasie chorych. Uzależnione to jest od czasu trwania choroby. W początkowej fazie za wypłatę chorobowego odpowiada pracodawca. W przypadku nieprzekraczalnego terminu 6 tygodni powinien on zapewnić środki pieniężne pracownikowi. Tylko w sytuacji, kiedy pracownik zatrudniony jest krócej niż przez 4 tygodnie, obowiązek wypłaty chorobowego przejmuje kasa chorych.

Jeśli czas choroby się wydłuża, kolejne świadczenia przejmuje na siebie państwowa instytucja. Warto tu nadmienić, że nie będzie to równowartość pieniężna zarobków pracownika. Zasiłek chorobowy wypłacany przez kasę chorych jest w wysokości 70% pensji brutto pracownika.

Chorobowe na bezrobociu

Osoby bezrobotne mogą liczyć na korzystanie z chorobowego, jeżeli są zarejestrowane w urzędzie pracy. Prawo do zasiłku – ALG I przysługujące osobom, które mają co najmniej 12 miesięczny okres płacenia składek na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Drugą formą jest ALG II, czyli zasiłek socjalny.

W pierwszym przypadku chorobowe przysługuje bezrobotnemu, tak samo, jak w przypadku zatrudnionego. W drugim świadczenie nie przysługuje. W sytuacji, gdy z pracy zwolniony jest pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim, takie świadczenie wypłacane jest tak samo, jako zatrudnionemu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1433574466251 fe1be0d9b3d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie błędy może zawierać wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech? Czy takie wypowiedzenie jest zgodne z przepisami?

1 czerwca 2024

Otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech, jednak podejrzewasz, że może być ono niezgodne z przepisami prawa? Nie każde wypowiedzenie jest ważne. Co więcej, wiele z tych dokumentów wręczanych jest…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady