Zdrowe smoothie z dobrym smakiem, czyli jak łączyć owoce i warzywa w koktajlach?

photo 1635625896332 2b964333411dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMjh8fHNtb290aGllfGVufDF8MHx8fDE2NjMxODA5MDkixlibrb 1.2.1q80w1080

Zdrowe właściwości koktajli i smoothie warzywnych i owocowych są dość dobrze znane. Jednakże nie każdy początkujący fan tworzenia takich mikstur potrafi połączyć składniki tak, aby zachować jak najwięcej prozdrowotnych atutów, a jednocześnie, aby taki napój był ucztą dla smaku. Jest też istotne, żeby nie łączyć ze sobą pewnych wykluczających się składników lub takich, które sprawią, że koktajl owocowy lub warzywne smoothie będzie ubogie w różnorodność witamin i minerałów.

Warzywne smoothie – jak dobrać składniki i sprawić, by smak był wyrazisty

Wśród warzyw jest wiele takich, które, które na stałe powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka dbającego o zdrowie. Na pewno należy do nich szpinak, który niestety zbyt często kojarzy się z zieloną, mdłą papką. A warto dopasować do niego kilka innych składników, np. marchewkę, ogórek i rzodkiewkę oraz dobrze przyprawić czosnkiem, by ze smakiem dostarczyć organizmowi szpinakowego bogactwa witamin.

Szpinak świetnie komponuje się również z niektórymi owocami, które niewątpliwie podnoszą walory smakowe koktajlu, którego jest bazą. Dodać zawsze warto soczystą mandarynkę w ilości, która nie zabije mikstury swoim smakiem, a doda jej świeżości i cytrusowo-słodkawego posmaku. Fenomenalna na pewno jest mięta i szereg różnorodnych ziół, jak bazylia czy rozmaryn, które uzupełnią smak i dostarczą wielu ważnych mikroelementów prozdrowotnych.

Owocowy zawrót głowy – jak to ze sobą łączyć?

Owoce można łączyć bardzo różnorodnie, istotne jest, aby zachować właściwe proporcje oraz stawiać na przeciwieństwa. Połączenie słodkiego ananasa, kwaśnej limonki z jogurtem naturalnym, z dodatkiem wanilii jest proste, a zarazem bogate w składzie i smaczne. Natomiast jabłko, gruszka i jogurt, tak naprawdę tylko pozornie dobrze się razem prezentują.

Co dodać do owocowego smoothie by było jak najzdrowsze?

Pamiętać też warto by w owocowych koktajlach i smoothie stosować zasadę łącznia owoców z dużą ilością cukru z owocami, w których zawarty jest błonnik. W ten sposób cukier szybciej ulega rozkładowi i zmienia się w energię, a to ważne jest zazwyczaj z rana. Idealnym pomysłem jest połączenie słodkich owoców z marchewką pełną witamin i błonnika, które to warzywo jest zarazem słodkawe i niezwykle zdrowe.

Oczywiście skład smoothie jest w dużej mierze kwestią indywidualnych preferencji smakowych, a ich wybór podlega jednej regule. Smoothie owocowe i warzywne ma być zdrowe i smaczne. To oznacza, że dobrze jest poznać swoje ulubione warzywa i owoce pod względem substancji w nich zawartych, a następnie umiejętnie je połączyć.

https://lifeberry.pl/promien-slonca/

Może spodobać Ci się również:

photo 1500990625140 65260c43f3ffcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MXx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Ogród wertykalny, czyli uspokajająca zieleń na ścianie w mieszkaniu

1 września 2022

Pionowe zielone ściany zyskują na popularności, głównie ze względu na to, że roślinność w otoczeniu wydatnie wpływa na samopoczucie. Takie ogrody wertykalne składają się różnych roślin i kwiatów. Właściciele domów…

Czytaj więcej