Weterynarz – co robi i jaki jest zakres jego obowiązków?

Weterynarz - co robi i jaki jest zakres jego obowiązków?

Lekarz weterynarii zwany potocznie weterynarzem to specjalista zajmujący się leczeniem zwierząt domowych oraz hodowlanych. Do głównych zadań takiego lekarza należy diagnostyka, profilaktyka oraz leczenie chorób oraz urazów występujących u zwierząt. Jest to zawód poważany w społeczeństwie i stosunkowo dobrze płatny, dlatego wiele osób decyduje się na studia weterynaryjne.

Zakres kompetencji lekarza weterynarii

Weterynarz Kraków musi ukończyć 5,5 letnie studia magisterskie na kierunku weterynaria. Przygotowanie do zawodu nie jest łatwe, co więcej ukończenie wydziału medycyny weterynaryjnej to nie koniec nauki. Trzeba bowiem zdobyć uprawienia do wykonywania zawodu, a także zdać egzamin specjalizacyjny. 

W zależności od wybranej specjalizacji lekarz weterynarz może zajmować się diagnostyką i leczeniem zwierząt domowych, hodowlanych lub dzikich. Dostępna jest specjalizacja chirurgii weterynaryjnej, diagnostyki laboratoryjnej, taki specjalista może zajmować się również rozrodem zwierząt, ma uprawienia do wydawania opinii, orzeczeń i wiele innych. Każdy lekarz weterynarii może specjalizować się w innej dziedzinie, więc nie każdy będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania.

Gdzie pracuje weterynarz?

Najbardziej popularnym miejscem zatrudnienia weterynarzy jest przychodnia weterynaryjna, która zazwyczaj zajmuje się leczeniem i diagnostyka najbardziej popularnych, małych zwierząt domowych typu koty, psy, chomiki, ptaki. 

Oczywiście możliwości są bardzo duże, gdyż taki specjalista może również podjąć zatrudnienie w ogrodzie zoologicznym, fermie, rzeźni, stadninie koni, stacji sanitarno-epidemiologicznej, inspektoratach lub różnego rodzaju placówkach badawczych.

Zawód weterynarz — wymagania

Bez wątpienia nie każdy będzie nadawać się do wykonywania zawodu weterynarza. Trzeba bowiem wykazać się dużą cierpliwością, empatią, a także precyzją i odpowiednim podejściem do zwierząt, co wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać.

Weterynarz powinien być osobą z powołania, która kocha zwierzęta, a jednocześnie jest twarda psychicznie. Decydując się na naukę tego zawodu, trzeba nastawić się na ciężką pracę, ciągłe podnoszenie swoich kompetencji oraz regularną naukę, gdyż medycyna bardzo szybko się rozwija, tak więc trzeba być na bieżąco.

Czy warto zostać weterynarzem? Na pewno warto próbować swoich sił, jeżeli marzy nam się praca ze zwierzętami. Niemniej jednak nie każdy będzie się do niej nadawał, gdyż trzeba mieć szereg odpowiednich cech i dużo samozaparcia w drodze do uzyskaniu zezwolenia do wykonywania zawodu weterynarza.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak układać dokumenty w teczce do archiwum? Jakie wyróżniamy nowoczesne formy archiwizacji?

1 stycznia 2022

Przechowywanie dokumentów przez określony czas to obowiązek każdego przedsiębiorstwa. Jest to uregulowane prawnie, dlatego firma nie może zbyt wcześnie zniszczyć poszczególnej dokumentacji. W zależności od przedsiębiorstwa wyróżniamy kilka sposobów dotyczących…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady