Jak napisać wniosek o odprawę? Kto może otrzymać odprawę pracowniczą?

Jak napisać wniosek o odprawę? Kto może otrzymać odprawę pracowniczą?

Rozwiązanie umowy o pracę to niezbyt przyjemny moment, zwłaszcza dla pracownika. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy stosunek pracy zostaje rozwiązany z inicjatywy pracodawcy. Na szczęście tacy pracownicy mogą liczyć na odprawę pracowniczą. Kto dokładnie może otrzymać odprawę i jak należy przygotować wniosek o jej wypłatę?

Odprawa pracownicza – kto może ją otrzymać?

Pracownicy często twierdzą, że zwolnienie z winy pracodawcy zawsze daje im uprawnienie do otrzymania odprawy, jednak nie zawsze jest to prawda. Aby dostać taką odprawę faktycznie, musi dojść do zwolnienia z winy pracodawcy, ale nie w każdej firmie obowiązuje taka zasada. W momencie, kiedy pracownik sam składa wypowiedzenie nie może liczyć na żadną rekompensatę pieniężną.

Osoby, które zostały zwolnione ze swojej winy także nie mogą rościć sobie praw do otrzymania odprawy od zakładu pracy, w którym byli zatrudnieni. Istnieje regulacja, która mówi, że pracodawca ma obowiązek w określonych sytuacjach wypłacić odprawę, kiedy zatrudnia więcej, niż 10 osób, a czas pracy pracownika był powyżej 6 miesięcy.

Jak przygotować wniosek o odprawę pracowniczą?

Powodów wypłaty odprawy może być wiele, co oznacza, że sposoby roszczenia do wypłat również mogą być różne. Może się zdarzyć, że pracodawca od samego początku będzie miał świadomość tego, iż będzie musiał wypłacić odprawę. Wtedy uchylenie się od powyższego obowiązku nie będzie możliwe.

Jeśli jednak sami chcemy wnieść wniosek o odprawę, w dokumencie tym trzeba zawrzeć wszystkie istotne informacje dotyczące utraconej pracy oraz żądanie otrzymania odprawy. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy spór o wypłatę odprawy rozstrzyga sąd. Warto dodać, że istnieje tu także możliwość zawarcia ugody jeszcze przed rozprawą sądową.

To, w jaki sposób wniesiemy wniosek o wypłatę odprawy, zależy od wielu czynników oraz od powodu zwolnienia. Zdarza się też, że pracodawca sam proponuję odprawę, aby uniknąć rozpraw sądowych.

Czy warto korzystać z pomocy prawnika?

Jeżeli dojdziemy do porozumienia z pracodawcą w sprawie wypłaty odprawy usługi prawnika nie są tutaj konieczne. Pomoc takiej osoby będzie potrzebna wtedy, gdy sprawa ma zostać rozstrzygnięta przez sąd.

Poza tym w bardziej skomplikowanych przypadkach również zaleca się skorzystanie z usług prawnika. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pracownik zazwyczaj nie zna szczegółowych przepisów, przez co jego żądania mogłyby nie przynieść rezultatu. Prawnik nie tylko należycie zajmie się sprawą, ale również oszacuje, jakie są szanse na wygranie sprawy.

Może spodobać Ci się również:

Ślub latem – jaki garnitur wybrać?

1 stycznia 2022

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Najwięcej ślubów odbywa się w czerwcu, lipcu i sierpniu. Zresztą nie bez powodu. Przywołana pora roku daje nieograniczone możliwości wyboru, jeśli chodzi o kolory, kwiaty, weselne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady