Jak walczyć z łysieniem androgenowym?

Jak walczyć z łysieniem androgenowym?

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, czyli nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na działanie androgenów. Występuje zarówno u mężczyzn, jak też u kobiet, tyle, że rzadziej. Z całą pewnością, badania wskazują, że łysienie takie jest uwarunkowane genetycznie.

Wśród różnych sposobów na leczenie łysienia można znaleźć specjalistyczne preparaty na receptę oraz bez recepty. Jednakże, jeśli łysienie przybiera nagły wzrost, warto skonsultować je z lekarzem i określić dokładnie przyczyny i rodzaj, jak również dopasować sposób leczenia.

Łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet

W przypadku męskiego androgenowego łysienia istnieje ryzyko całkowitej utraty włosów, natomiast w przypadku kobiet to zjawisko zasadniczo nie występuje. Prawie 70% mężczyzn zapada na tą dolegliwość, natomiast kobiet dotyka to w ok 40%. Pomimo, że jest to schorzenie dotykające obu płci, w każdym przypadku należy do niego podejść indywidualnie.

Główną różnicą jest wiek. U mężczyzn łysienie może zacząć się już nawet w bardzo młodym wieku. Jest to forma ostra, którą należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Jej głównym objawem jest cofanie się włosów na skroniach i czole. U kobiet z kolei łysienie pojawia się później i przebiega inaczej. Tu włosy nadmiernie się przerzedzają na środku głowy w sposób rozproszony. 

Objawy łysienia androgenowego

U mężczyzn pierwsze objawy pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia. U kobiet łysienie androgenowe pojawia się po trzydziestce. W typie męskim łysienia  powiększają kąty czołowo skroniowe, a w typie żeńskim poszerza się przedziałek.

Diagnoza łysienia androgenowego nie jest trudna, wystarczy podstawowy zestaw badań. Tak jest w przypadku mężczyzn. W przypadku kobiet jest to trudniejsze i wymaga dodatkowych badań. 

Leczenie łysienia androgenowego

Warto zasięgnąć lekarskiej konsultacji, chociażby z tego względu, że nadmierne wypadanie włosów może wiązać się z różnymi przyczynami. Często jest uzależnione od rozstroju gospodarki hormonalnej lub wystąpienia innej choroby. Samo łysienie androgenowe jest schorzeniem w głównej mierze genetycznym, jednakże wypadanie włosów nie musi oznaczać tego rodzaju łysienia.

Preparaty dostępne na receptę i polecane przez dermatologa muszą być indywidualnie dopasowane do pacjenta. Mogą być to leki w postaci kremów, płynów działających miejscowo. Może być to również terapia preparatami doustnymi. Leczenie, w zależności od preparatu trwa od kilku do kilkunastu tygodni i polega na zahamowaniu wypadania włosów i przywrócenia mechanizmu ich odrastania.

Może spodobać Ci się również:

photo 1461896836934 ffe607ba8211cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzNnx8cnVubmVycyUyMHRyZWtraW5nfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDkxNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak czyścić buty sportowe, by zawsze wyglądały pieknie?

1 kwietnia 2023

Wielu z nas bardzo często sięga po klasyczne markowe adidasy. To produkty, które sprawdzą się przy każdej okazji: pasują podczas wyjścia do pracy, na zakupy czy bardziej oficjalne spotkanie. Jednak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady