Diagnostyka obrazowa w weterynarii – cyfrowy aparat RTG, czy ucyfrowienie?

Systemy obrazowania w diagnostyce medycznej zmieniają się dynamicznie. Postęp technologiczny sprawił, że analogowe aparaty coraz częściej wyparte zostają przez cyfrowe rozwiązania. Niektóre kliniki, posiadające jeszcze starsze urządzenia stają przed dylematem, co wybrać: cyfrowy system obrazowania, czy też ucyfrowić posiadany sprzęt.

Warto przyjrzeć się tym dwóm rozwiązaniom i przeanalizować możliwości stworzenia nowoczesnej pracowni radiograficznej. Radiografia pośrednia (CR) pozwala na ucyfrowienie bez konieczności wymiany posiadanego aparatu i jest tańsza. Jednakże radiografia DR, czyli bezpośrednia wiąże się z zakupem całego cyfrowego systemu, co jest oczywiście droższe, jednocześnie bardziej wydajne.

Co wybrać? Podpowiadamy!

Dla kogo radiografia pośrednia?

Klinika z mniejszą liczbą pacjentów i tym samym mniejszym zapotrzebowaniem na diagnostykę obrazową, posiadająca pracownię RTG, może dokonać jej ucyfrowienia. Polega to na wymianie kasety  analogowej na płytę obrazową, która dokonuje detekcji promieniowania i przesyła obraz do podłączonego komputera. To skraca procedurę badania i eliminuje odpady radioaktywne.

Poza wpływem na bezpieczeństwo cyfrowe rozwiązanie pozwala na uzyskanie obrazów o bardzo wysokiej jakości, które uwidaczniają najdrobniejsze detale anatomiczne. Jednocześnie nie trzeba wymieniać posiadanego aparatu RTG, co korzystnie wpływa na koszt inwestycji.

Radiografia bezpośrednia – kiedy warto ją zakupić?

Wielu właścicieli klinik weterynaryjnych decyduje się na zakup całego systemu radiografii cyfrowej. Ma to duży wpływ na szybkość wykonywania badań przy zachowaniu najwyższej jakości zdjęć RTG. System składający się z cyfrowego aparatu przesyłającego obraz bezpośrednio do komputera umożliwia oglądanie cech anatomicznych w czasie rzeczywistym. Można przy tym zmieniać pozycję pacjenta, jeśli jest taka konieczność.

To rozwiązanie pozwala na szybkie i precyzyjne zdiagnozowanie zmian patologicznych, a jednocześnie całość gwarantuje wysoki stopień bezpieczeństwa przy wykonywaniu badań. Większe placówki weterynaryjne, z tych właśnie względów decydują się na całkowitą wymianę sprzętu.

Trzecia opcja – wynajem aparatury RTG

Nie każdy gabinet posiada wystarczające zasoby na inwestycję. Nie trzeba jednak rezygnować z pomysłu ucyfrowienia swojego gabinetu. Na rynku jest wiele firm oferujących sprzęt RTG zwierząt do wynajęcia.

Ta druga opcja korzystna jest z trzech powodów. Pierwszym jest brak konieczności wydania sporej gotówki na inwestycję. Drugi to mniejsze koszty dla kliniki, a trzeci powód to możliwość wpisania wydatków w koszty uzyskania przychodu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1460353581641 37baddab0fa2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1OHx8bGFjb3N0ZSUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDE5ODU4NjN8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie buty do biegania zimą wybrać?

1 listopada 2023

Zimowe treningi w terenie może nam utrudnić pogoda. Śnieg i oblodzone jezdnie stanowią poważną przeszkodę przed bieganiem, szczególnie u osób, które nie zaopatrzyły się w odpowiednie obuwie. Na szczęście wielu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady