Dziecko u dentysty, czyli jak przyzwyczaić malucha do dbania o zęby?

photo 1643660527088 cfeb71ea4a09cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDV8fGRlbnRpc3QlMjBkZW50aXN0cnl8ZW58MXwwfHx8MTY0ODU2Njg5Ngixlibrb 1.2.1q80w1080

Wiele osób ma problemy z uzębieniem, które są spowodowane strachem przed stomatologiem. Przyczyną takiego stanu rzeczy są często przykre doświadczenia z dzieciństwa lub wczesnej młodości. Nabyte obawy i brak badań kontrolnych w dorosłym życiu może spowodować utratę zębów oraz ciężkie choroby przyzębia.

Aby tego typu problemy się nie pojawiły, warto już od najmłodszych lat oswajać dziecko z dentystą. Szukając gabinetu należy zwrócić uwagę, czy przyjmuje tam również dziecięcy stomatolog. Kraków Bronowice tak, jak wiele innych miast z pewnością posiada wyspecjalizowane w tej dziedzinie kliniki.

Kiedy po raz pierwszy wybrać się z maluchem do dentysty?

Pierwsze kroki w kierunku zaszczepienia dziecku chęci dbania o uzębienie warto poczynić już w najmłodszym wieku, jeszcze przed ukończeniem dwóch lat. Będzie to nauka prawidłowego szczotkowania ząbków i pielęgnacji jamy ustnej. Zapobiega to powstawaniu powszechnej w dziecięcym wieku próchnicy.

Wizyta u stomatologa po raz pierwszy powinna odbyć się we wczesnym dzieciństwie, gdy maluch jest w stanie już pewne rzeczy zrozumieć. Warto ją poprzedzić ciekawymi opowieściami z pozytywnym wydźwiękiem. Lekarz przy pierwszym kontakcie z dzieckiem również powinien sprawić, że mały człowiek będzie czuł się bezpiecznie i chętnie podda się delikatnym zabiegom kontrolnym.

Starsze dziecko w okresie wypadania mleczaków i dentysta

W dzieciństwie kontrola ząbków u dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest bardzo ważna. Ma to już związek z kształtowaniem się zgryzu oraz z wypadaniem mleczaków. To idealny moment, by sprawdzić, czy wyrastające stałe zęby są zdrowe i czy prawidłowo się umiejscowiły.

Z całą pewnością pierwszy kontakt ze stomatologiem nie powinien kojarzyć się z bólem, a to wskazuje, że warto wybrać się do gabinetu ze zdrowymi ząbkami. Oswojenie z wizytami kontrolnymi u stomatologa spowoduje, że dziecko w przypadku problemów, samo będzie wiedziało, że trzeba iść do lekarza.

Wizyty u dentysty z bolącymi ząbkami, czyli jak ukoić dziecięce cierpienie?

Niestety przykre dolegliwości związane z ząbkami to częste zjawisko w dzieci. Wówczas wizyty u dentysty nie są najmilszym doświadczeniem. Tu kluczowy jest wybór odpowiedniego lekarza, a także wcześniejsza edukacja. Lekarz musi również uczynić wszystko, by odjąć dziecku ból, a nie przysporzyć mu traumatycznych doświadczeń.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to znane powiedzenie. Nauka prawidłowej pielęgnacji, edukacja, jak dbać o ładny uśmiech i wizyty kontrolne u stomatologa, pozwolą jak najdłużej utrzymać zęby w dobrym stanie. A co najważniejsze – bez strachu przed dentystą.

Może spodobać Ci się również:

photo 1631824559302 a17cd39160d5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1NHx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak zrobić zabezpieczenie samochodu? Z jakich sposobów powinien skorzystać każdy kierowca?

1 maja 2023

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą to bardzo ważna kwestia, jeżeli chodzi o skuteczną ochronę przed kradzieżą. Istnieje wiele możliwości oraz sposobów na skuteczne zabezpieczenie auta, dzięki czemu będzie ono całkowicie bezpieczne.…

Czytaj więcej