Jak zachowuje się chory kot? Na te symptomy zwróć szczególną uwagę

photo 1630438994394 3deff7a591bfcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY4Mjg0NDU1Ngixlibrb 4.0.3q80w1080

Koty to dość tajemnicze stworzenia. Lubią chodzić własnymi ścieżkami i bardzo często mamy problem z określeniem ich samopoczucia. Sygnały wysyłane przez pupila są subtelne i dość łatwo można je pominąć. A to spory błąd, ponieważ niektóre objawy mogą wskazywać rozwój groźnych chorób. Dziś sprawdzimy jak kot najczęściej radzi sobie z bólem i innymi dolegliwościami.

Gdy potulny pupil staje się agresywny

To bardzo częsta oznaka bólu i stresu. Kot, który wykazuje agresywne działania najczęściej broni się przed nieświadomym spowodowaniem bólu przez właściciela. Może również odstraszać przed kontaktem, który wywołuje u niego dolegliwości. Agresja często jest też sygnałem świadczącym o gorszym samopoczuciu lub stresie, związanym z gorączką, bólem głowy zwierzęcia czy nadwrażliwością na światło.

Bardzo często pupil będzie ukrywał dolegliwości, a ataki agresji mogą przybrać nieco stłumioną formę. Jednak jeśli dojdzie do bezpośredniej konfrontacji, zwierzę może zareagować bardzo impulsywnie, drapiąc właściciela i przeraźliwie miaucząc. Nie zawsze agresja świadczy o rozwoju chorób, czasem jest raczej wynikiem frustracji kota.

Zmiany aktywności również mogą być niepokojące

Mowa tu zarówno o spowolnieniu reakcji osobników ruchliwych, jak i nadmiernej aktywności u typowych kotów-domatorów. Oba przypadki mogą być związane z gorączką zwierzęcia, osłabieniem organizmu lub stanem złego samopoczucia. Każdy przypadek powinien zobaczyć doświadczony weterynarz z Krakowa, który pomoże ustalić faktyczną przyczynę takiego zachowania.

Często zmiany aktywności mają charakter impulsywny. Zwierzę może stać się wyjątkowo niesforne, wręcz nadpobudliwe. Dodatkowo pojawiają się wtedy problemy endokrynologiczne. Taki stan może świadczyć o wysokiej gorączce lub silnym bólu, z którym pupil nie jest sobie w stanie poradzić. Sygnałem ostrzegawczym może być również senność zwierzęcia. Jeśli kot spędza więcej czasu w kojcu niż 16-18 godzin, powinniśmy się zainteresować jego stanem.

Zmiany w diecie będą równie niepokojące

Zmiany w dotychczasowym trybie żywienia również mogą świadczyć o rozwoju choroby. Brak apetytu bardzo często stanowi sygnał rozwoju chorób wirusowych, kataru, pojawienia się gorączki lub zmian w obrębie jamy ustnej. W przypadku wystąpienia biegunki, zaparć lub zapalenia żołądka, zwierze także zaczyna unikać pokarmów.

Weterynarz krakusa zaleca też kontrolować sposób gryzienia i pobiegania pokarmu. Jeśli zauważymy, że kot ma problemy z jedzeniem, może to świadczyć o rozwoju chorób jamy ustnej czy rozwojem chorób przyzębia.  We wszystkich tych przypadkach warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ustalić faktyczną przyczynę niepokojącego zachowania.

Może spodobać Ci się również:

jakie rodzaje geokrat wyrozniamy na co zwrocic uwage wybierajac geokrate.jpg

Jakie rodzaje geokrat wyróżniamy? Na co zwrócić uwagę wybierając geokratę?

1 lipca 2024

Geokrata to popularne rozwiązanie, które stosowane jest w celu zabezpieczenia podłoża. Nie zawsze użytkowanie gruntu jest możliwe, gdyż może wymagać ono wzmocnienia. Jakie rodzaje geokrat się wyróżnia i co jest…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady