Ogród wertykalny, czyli uspokajająca zieleń na ścianie w mieszkaniu

photo 1500990625140 65260c43f3ffcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MXx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Pionowe zielone ściany zyskują na popularności, głównie ze względu na to, że roślinność w otoczeniu wydatnie wpływa na samopoczucie. Takie ogrody wertykalne składają się różnych roślin i kwiatów. Właściciele domów oraz mieszkań w blokach mają do wyboru żywą roślinność lub naturalnie wyglądające sztuczne kwiaty lub liście.

Jest to fascynująca koncepcja realizowana przez projektantów wnętrz, która zyskała popularność w ciągu ostatniej dekady. Zasadniczo jest to sztuka umieszczenia roślin w pojemnikach, na pionowych ścianach. Taki ogród pozwala właścicielom domów ozdobić swoje pokoje, naturalnymi ozdobami oraz zachować więcej miejsca na poziomej powierzchni w pomieszczeniu.

Zielone ściany – korzyści i zalety posiadania ogrodu wertykalnego w domu

Najpierw przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z posiadania pionowej ściany wertykalnej. Pozwala ona na wprowadzenie dużej ilości zieleni do swojej przestrzeni domowej bez zużywania dodatkowego miejsca. Istotne jest, że może ona być zainstalowana praktycznie w każdej części domu.

Ponadto ogrody wertykalne pomagają zmniejszyć poziom hałasu w danym obszarze, blokując hałas z zewnątrz domu. W przypadku żywej zielonej ściany zaletą jest poprawienie jakości powietrza w pomieszczeniach, ponieważ rośliny odfiltrowują pleśń i inne szkodliwe cząsteczki. Zielona ściana pionowa ze sztucznej roślinności jest z kolei łatwiejsza w montażu i późniejszym użytkowaniu.

Walory estetyczne ogrodu wertykalnego w mieszkaniu

Zielone ściany wyglądają świetnie i dodają wiele naturalnego piękna do przestrzeni mieszkalnej. To jeden z głównych czynników wpływających na rosnące zainteresowanie właścicieli domów. Rośliny są naturalnym elementem wpływającym na nastrój i pozwalającym na odpoczynek.

Dodają również koloru i a różnorodność tekstur sprawia, że dowolnie możemy zaaranżować każdą przestrzeń. Ponadto zielone ściany świetnie wyglądają na tle gładkich, jednobarwnych ścian w jasnych kolorach. Podsumowując, pionowy ogród zapewnia nieskończoną kreatywność, jeśli chodzi o dekorowanie domu świeżą zielenią.

Jakie właściwości funkcjonalne ma ogród wertykalny w domu?

Istnieje również wiele powodów, dla których można chcieć wykorzystać zieloną ścianę w bardziej funkcjonalnych celach. Pokryta zielenią ściana jest na pewno dobrym izolatorem cieplnym, co wpływa na mniejsze koszty ogrzewania. To również izolator dźwiękowy, szczególnie istotny w mieszkaniu miejskim, gdzie poziom hałasu jest spory.

Ogród wertykalny na ścianie w łazience może służyć do aranżacji domowego spa. Z kolei zamontowany w salonie sprawia niesamowite wrażenie i zapewnia lepsze samopoczucie.

https://sklep.green-designers.pl/kategoria/ogrodywertykalne

Może spodobać Ci się również:

Dekoracja metodą Ink Jet - co to za technologia?

Dekoracja metodą Ink Jet – co to za technologia?

1 lutego 2021

Szkło jest wdzięcznym materiałem do zdobienia. Od wieków szklane elementy stanowiły jeden z filarów dekorowania świata wokół człowieka. Poza praktycznym wykorzystaniem szkła, wśród różnych metod stosowano malowanie, potem piaskowanie, aż…

Czytaj więcej