Jak często wyprowadzać psa na zewnątrz?

photo 1644675272883 0c4d582528d8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8dmV0JTIwdmV0ZXJpbmFyeXxlbnwxfDB8fHwxNzAzODQ1Mjg4fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Spacery psem mają niebagatelne znaczenie w kontekście ich rozwoju i pogłębiania relacji z właścicielem. Zwierzęta, które większą część dnia spędzają w domu, mogą tracić swoje pierwotne instynkty i stać się bardziej apatyczne. Dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym wyprowadzaniu czworonogów na spacer. Jak często warto to robić?

Dlaczego warto wyprowadzać psa?

Pies z natury jest bardzo ruchliwym zwierzęciem, które ma swoje potrzeby. W domowych warunkach często nie ma miejsca na zabawę czy bieganie. Z tego też powodu osobniki, które stale przebywają w mieszkaniu mogą być bardziej apatyczne i zmęczone. Weterynarz prokocim zaleca zatem organizację regularnych spacerów, podczas których pies może się wyszaleć.

Liczne badania wykazują, że wyprowadzanie psa ma zbawienny wpływ na ich kondycję fizyczną oraz psychiczną. W trakcie wędrówki zwierze może podziwiać otoczenie, wąchać różne zapachy i bawić się, co z pewnością wspomoże jego układ szkieletowy  i mięśniowy. Taka wędrówka wspomaga również układ krążenia i odporność czworonoga, który w mniejszym stopniu będzie narażony na choroby.

Jak często wyprowadzać szczeniaka na spacer?

Młody pies będzie wymagał szczególnej opieki. To zwierzę dopiero uczy się wszystkiego, dlatego będzie wymagać znacznie więcej uwagi. Spacer z właścicielem stanowi okazję do poznawania świata, wspólnej zabawy i nauki otoczenia, przez co w przyszłości pies będzie łatwiej poruszał się w obrębie swojego terenu.

Eksperci zalecają, by wyprowadzać szczeniaka znacznie częściej niż dorosłego osobnika. Zaleca się wyjście z pupilem nawet co 3-4 godziny, co z pewnością korzystnie wpłynie na jego stan. Duże znaczenie ma również jakość spaceru. Krótka przechadzka wokół bloku szybko znudzi się zwierzęciu, dlatego warto urozmaicać spacer, udając się do parku lub zwiększając długość wycieczki.

Dorosły pies może mieć inne potrzeby…

W tym przypadku wiele zależy od specyfiki konkretnej rasy zwierzęcia. Jamniki są bardzo ruchliwe, przez co będą potrzebować więcej spacerów. Z kolei psy rasy buldog mają nieco inny styl życia i w ich przypadku pojedynczy spacer w ciągu dnia w zupełności wystarczy.

Gabinet weterynaryjny z Krakowa zaleca przynajmniej raz dziennie wyprowadzać pupila na spacer. Nie zawsze musi to być kilkugodzinna wyprawa, warto urozmaicać te spotkania z czworonogiem, by pies zawsze miał na nie ochotę. Dobrze jest również ustalić konkretną godzinę spaceru, przez co łatwiej będzie zachować ich systematyczność.

Może spodobać Ci się również:

photo 1581578017093 cd30fce4eeb7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxoZWFsdGglMjBhbmQlMjBzYWZldHklMjBjbG90aGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjU4Mzk5ODkxixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaka półmaska przeciwpyłowa? Czy rodzaj maski ma tutaj znaczenie?

1 listopada 2022

Stosowanie maski przeciwpyłowej jest ważnym elementem dotyczącym ochrony zdrowia pracownika. W wielu zakładach pracy, gdzie poziom zapylenia przekracza określone normy, istnieje obowiązek noszenia maski uniemożliwiającej przedostanie się pyłu do dróg…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady