Co to jest najem okazjonalny mieszkania i czy jest godny uwagi?

photo 1684182311355 dd9e6ea41cb6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2MXx8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTQwfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Obecne przepisy prawne dopuszczają kilka możliwości wynajmu mieszkania. Jednym z popularniejszych sposobów jest najem okazjonalny. To forma umowy między właścicielem nieruchomości a lokatorem, która zabezpiecza obie strony. Na czym ona właściwie polega?

Co to jest najem okazjonalny?

To dwustronna umowa spisywana najczęściej w obecności notariusza. Polega ona na udostępnieniu lokalu lub jego części do bezpośredniego użytku przez lokatora na określony okres czasu. Lokal w tym przypadku wynajmowany jest najczęściej na okres roku, z możliwością ewentualnego przedłużenia umowy o kolejne miesiące.

Najem okazjonalny wymaga od lokatora podpisania oświadczenia o możliwości egzekucji, w przypadku niedotrzymania założonych w dokumencie postanowień. Oznacza to, że osoba zarządzająca apartamentami ma prawo do wyrzucenia lokatora, gdy ten nie dopełni swoich obowiązków. To skuteczne zabezpieczenie dla właściciela mieszkania, który ma przy tej umowie odpowiednie narzędzia do walki z nieuczciwymi najemcami. Zarządzanie apartamentami pod wynajem okazjonalny również jest znacznie prostsze.

Najem okazjonalny jest korzystny również dla najemcy

Choć groźba egzekucji w przypadku naruszenia postanowień podpisanej umowy może odstraszać, w rzeczywistości ta forma udostępniania nieruchomości jest bardzo korzystna również dla najemcy. Przy tym sposobie udostępniania nieruchomości lokator nie musi obawiać się, że czynsz zostanie podniesiony. Każda zmiana opłat musi wiązać się z podpisaniem odpowiedniego aneksu, na który lokator może się nie zgodzić.

Najem okazjonalny oznacza zatem stabilność zarówno dla właściciela mieszkania, jak i najemcy. W tym wypadku właściciel nieruchomości będzie miał również dużo mniejszą ilość obowiązków niż podczas zarządzania najmem krótkoterminowym.

O czym warto pamiętać podczas podpisywania umowy?

Przede wszystkim dokument warto dokładnie przeczytać i skonsultować wszelkie niejasności z właścicielem. Jeśli któreś zapisy wydadzą się nam niestosowne, bądź nie będziemy czegoś rozumieć, możemy przed umieszczeniem podpisu wyjaśnić wszystkie te kwestie. W ten sposób ograniczymy ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji.

Najem okazjonalny wymagał będzie wizyty u notariusza, za którą z reguły powinien zapłacić właściciel nieruchomości. Zdarza się jednak, że przekazuje on te koszty na nowego lokatora, o co również warto zapytać podczas pierwszego spotkania. Taka wizyta może kosztować około kilkuset złotych, co czasem będzie stanowić dużą kwotę dla najemcy.

Może spodobać Ci się również:

Parametry dźwiękoszczelności - jak wyciszyć drzwi wejściowe do mieszkania?

Parametry dźwiękoszczelności – jak wyciszyć drzwi wejściowe do mieszkania?

1 listopada 2020

Wyciszenie ścian, podłóg i drzwi w budownictwie wielorodzinnym gwarantuje ciszę i spokój mieszkańcom poszczególnych lokali. Standardowe mieszkanie nie zapewnia jednak pełnej prywatności mieszkańcom, często też słabo chroni ich przed hałasem…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady