Jak często można robić RTG zębów? Gdzie należy wykonać takie badanie?

photo 1522849696084 818b29dfe210cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1M3x8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Prześwietlenie zębów to jedno z badań wykonywanych w gabinecie dentystycznym. RTG wykonuje się zazwyczaj przed rozpoczęciem leczenia, aby sprawdzić, w jakim stanie jest ząb. Jest to niezbędne do tego, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie, które pozwoli na zachowanie zęba. Jak często można wykonywać RTG i co można zobaczyć, dzięki temu badaniu?

Zdjęcie RTG – jak często można wykonywać?

Nie jest możliwe jednoznaczne określenie tego, jak często można wykonywać zdjęcie rentgenowskie, Dzieje się tak, ponieważ każdy przypadek jest inny, a więc częstotliwość wykonywania takich zdjęć jest kwestią indywidualną.

RTG należy wykonywać tak często, jak jest to potrzebne, co przyczynia się do prawidłowego postawienia diagnozy i rozpoczęcia lub kontynuowania leczenia. Poza zwykłym zdjęciem rentgenowskim pojedynczego zęba wyróżnia się też zdjęcie panoramiczne zębów Białystok.

Tutaj zalecane jest, aby takie zdjęcie wykonywać w ramach profilaktyki raz na 2 lata. Oczywiście w razie potrzeby pantomogram można wykonywać częściej, jednak muszą istnieć w tym przypadku konkretne wskazania stomatologiczne.

Czy promieniowanie rentgenowskie jest bezpieczne?

Wiele osób obawia się wykonywania zdjęć rentgenowskich z uwagi na promieniowanie. Na szczęście nie należy się obawiać tego badania, ponieważ dawka wytwarzanego promieniowania jest mała, a więc nie ma tu żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Obecnie w gabinetach dentystycznych używane są nowoczesne urządzenia, dzięki którym wykonywanie zdjęć RTG jest jeszcze bezpieczniejsze niż dotychczas. Pomimo małej dawki promieniowania kobiety w ciąży powinny unikać tego badania, ponieważ może mieć ono negatywny wpływ na dziecko.

Jeżeli jednak takie badanie jest niezbędne kobieta ciężarna jest zabezpieczana przed promieniowaniem za pomocą ołowianego fartucha, który uniemożliwia przedostanie się promieniowania. Jest to dobre i skuteczne zabezpieczenie, dlatego jeśli pojawią się poważne przesłanki do wykonania badania nie należy go unikać.

RTG zębów – kiedy potrzebne jest skierowanie?

Każde prześwietlenie zębów, powinno odbyć się wyłącznie z zalecenia lekarza. Oznacza to, że pacjent musi mieć skierowanie, aby móc wykonać badanie. W przypadku zębów pojedynczych RTG wykonywanie jest w gabinecie stomatologicznym.

Nieco inaczej może wyglądać to, jeżeli chodzi o pantomogram zębów. Nie wszystkie gabinety dentystyczne wyposażone są w odpowiedni sprzęt, dlatego dentysta może wystawić skierowanie na zdjęcie pantomograficzne, które trzeba będzie wykonać w innym miejscu. 

Może spodobać Ci się również:

Jaki program do zdalnej pracy? Jak poprawić wydajność pracy prawnika?

1 stycznia 2022

Praca prawnika wiąże się z dużym zaangażowaniem oraz poświęceniem w wykonywaną pracę. Wbrew pozorom prawnik poza udzielaniem porad zajmuje się również prowadzeniem często trudnych i skomplikowanych spraw. Warto, więc wiedzieć,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady