Od kiedy prawo pracy chroni kobietę w ciąży? Co mówią o tym Niemieckie przepisy?

photo 1589829545856 d10d557cf95fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Przepisy prawa pracy obowiązujące w Niemczech mają za zadanie chronić dóbr pracownika, aby pracodawca nie wykorzystywał podległych mu osób. W prawie tym uregulowane są wszelkie kwestie, które określają zasady pracy, zwolnienia lekarskie, urlopy oraz wiele innych czynników. Jedną z często spotykanych sytuacji wśród pracujących w Niemczech kobiet jest ciąża. Od jakiego momentu kobieta spodziewająca się dziecka jest chroniona przepisami i jakie prawa ma taka osoba?

Kobieta w ciąży a praca w Niemczech – co należy wiedzieć?

Ciąża to szczególny okres, kiedy kobieta musi zadbać o siebie i swój stan zdrowia. Nie może być ona narażona na szkodliwe czynniki wpływające negatywnie na nią i dziecko. Wyróżnia się w Niemczech wiele stanowisk pracy, gdzie nie każde z nich jest przyjazne ciężarnym.

W przeciwieństwie do Polskich przepisów kobieta zatrudniona w Niemczech jest chroniona przed wypowiedzeniem od samego początku ciąży. Oznacza to, że niemiecki pracodawca nie może zwolnić ciężarnej.

Co więcej, kobieta ma prawo do przebywania na zwolnieniu lekarskim, jeżeli tak zadecyduje lekarz. W momencie, kiedy ciężarna pracowała na stanowisku, które mogłoby stanowić zagrożenie, pracodawca jest zobowiązany przenieść pracownika na inne stanowisko.

Zwolnienie z pracy a nagła informacja o ciąży

Może się zdarzyć, że kobieta, która została zwolniona, dowie się o ciąży dopiero po zwolnieniu. Jeśli okaże się, że w czasie zwolnienia pracownica były już w ciąży musi ona poinformować pracodawcę o tym fakcie. Czas na przekazanie tej informacji wynosi dwa tygodnie.

Pracodawca ma wtedy obowiązek ponownego przywrócenia kobiety do pracy, a więc zwolnienie zostaje cofnięte. W przypadku ochrony przed zwolnieniem istnieją pewne wyjątki, gdzie stosunek pracy może ulec rozwiązaniu. Chodzi tu między innymi o zamknięcie działalności lub bankructwo pracodawcy.

Ochrona macierzyństwa – od kiedy i do kiedy obowiązuje?

Czas, kiedy zaczyna obowiązywać ochrona macierzyństwa, rozpoczyna się 6 tygodni przed porodem i kończy 8 tygodni po porodzie. Należy tu wspomnieć, że istnieje możliwość wydłużenia tego czasu do 12 tygodni, jeśli u dziecka została stwierdzona niepełnosprawność.

W tym okresie pracodawca nie może zmusić kobiety do tego, aby pracowała. Oczywiście przed porodem kobieta może dobrowolnie dokończyć pewne nieuregulowane sprawy wiążące się ze świadczeniem pracy, jednak pracodawca nie może tego wymagać. Zakaz całkowitej pracy obowiązuje natychmiast po porodzie.

Może spodobać Ci się również:

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Jak wybrać biuro rachunkowe?

1 października 2021

Współpraca z biurem rachunkowym to duże ułatwioenie dla wielu firm. Brak koniecznosci zatrudniania dodatkowych pracowników oraz pewnosć, że księgowość firmy jest prawidłowo prowadzona to duża ulga dla przedsiębiorcy, który i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady